Наш адут су ИТ сектор и органска производња

– Футошки купус и Фрушкогорски липов мед биће уз укупно осам српских производа представљени на Сајму органске хране у Торину од 22. до 26. септембра, где ће Србија имати свој штанд

међу 6.000 излагача – каже за „Дневник” члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић. – Локална самоуправа учествоваће и у манифестацији „Тера мадер Србија” у октобру Футогу, у време Футошке купусијаде. Намера је Града Новог Сада да подстиче органску производњу и да привредницима буде на услузи приликом одржавања таквих и других приредби здраве хране. Планирамо да догодине укључимо и произвођаче из Војводине па да у Футогу буде у време Футошке купусијаде „Тера мадер Војводина”, а на том пројекту бисмо радили заједно с покрајинским секретаријатима за привреду и за пољопривреду.

По његовим речима, локална самоуправа ће и надаље чинити напоре да се развија производња органске хране, да сваке године новим подстицајима мотивише нове узгајиваче, а оне који су већ у послу – да шире производњу на веће парцеле, премда је производња органске хране дуготрајан и сложен процес.
– У протеклих неколико година Град Нови Сад је претежно улагао у едукацију пољопривредника. Недавно је десетак овдашњих пољопривредика било на Међународном семинару аграрних  економиста у Новом Саду, где су могли чути шта је у свету ново у тој области и куда иде агроекономија, с каквим се проблемима суочава и које трендове треба следити – предочио је Радојевић.

Говорећи о развоју привреде у Новом Саду, он је казао да је у току изградња Радне зоне на Римским шанчевима, док су у старој Индустријској зони фабрике пропале током приватизације и Град Нови Сад не може да утиче на њихов статус.
– Можемо посредовати да им помогнемо у решавању проблема, као што смо учинили „Необусу”, чије су производне хале уступљне у закуп страном инвеститору – навео је Радојевић. – Спремни смо да разговарамо с предузетницима и њиховим удружењима о свему што од нас траже, па и о локалним таксама, али од нас највише траже да се админитративни послови сведу на једна папир. Сада је у Новом Саду у развоју аутомобилска индустирија због доласка страних инвеститора „Лира” и „Делфија” и велики замах ИТ секора, по чему је Нови Сад први у односу на остале у земљи. Имамо предузетнике из ИТ сектора које запошљавају више хиљада људи.

По његовим речима, незахвално је говорити о томе у којем правцу ће се привреда града даље развијати јер то зависи од кретања светске привреде.
– Све донедавно Нови Сад није био туристичка дестинација на мапи Европе па и шире. Сада се из године у годину бележи све већи број туриста, чак и из далеких егзотичних земаља. Ове године је било 20 одсто туриста више него лане, а то значи много више новца који се слије од туризма – каже Милорад Радојевић.

З. Делић

Смањен број незапослених

Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић истиче да је у Новом Саду смањен број незапослених те да је тренутно на евиденцији Националне службе за запошљавање 21.600 незапослених.

– Сваког месеца се с евиденције брише по 1.000 људи – лане је посао чекало 28.000 незапослених. Вероватно у томе удела има и локална самоуправа јер даје постицаје приликом запошљавања, самозапошљавања, развоја предузетништва, али и државне службе, Инспекција рада која појачано ради на сузбијању сиве економије – сматра Радојевић.
 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести