Назире се решење управљања Петроварадинском тврђавом

Нови модел управљања Петроварадинском тврђавом требало би да донесе решење о газдовању простором Тврђаве с правног, економског и финансијског аспекта.
upravljanje tvrdjavom 2 (Lucic)
Фото: Дневник/ Б. Лучић

Ради се о пакету предлога који ће успоставити систем одрживе заштите, очувања и унапређења просторне туристичко-културно-историјске целине од значаја „Горња и Доња тврђава с подграђем”. Такође, тај модел ће отворити могућност конкурисања за пројекте европских и других фондова.

Како су нам рекли из Градске управе за привреду, циљеви израде Предлога модела и студије за Петроварадинску тврђаву су решавање управљања и газдовања, поделе одговорности, финансирања и одлучивања. Подразумева се и обезбеђивање организационо-техничкхи услова за уређивање, коришћење, унапређивање и заштиту Тврђаве, те усклађивање активности правних и физичких лица у вези с коришћењем, развој пројеката заштите и унапређења, као и пројеката туристичке инфраструктуре и туристичке супраструктуре (угоститељских објекта, галерија, изложбених, конгресних и забавних објекта који су у непосредној вези с угоститељским и  спортско-рекреативним објектима или с њима чине целину). Предвиђено је и старање о наменској употреби државне имовине, те управљање грађевинским земљиштем и брига о непокретностима Петроварадинске тврђаве у државном власништву, а који су претходно дати на коришћење.

Раније је Град потписао уговор за израду програма и плана управљачког модела Петроварадинске тврђаве с београдском фирмом „Хорварт ХТЛ” вредан око 3,7 милиона динара. Како су истакли из Градске управе за привреду, та београдска фирма има обавезу да до 30. новембра достави Предлог управљачког модела Петроварадинске тврђаве са студијом оправданости за проглашење туристичког простора. Предлог треба да садржи преглед досадашњих стратегија, планова, истраживања, студија и других докумената које дефинишу кључне смернице развоја туризма подручја, мапирање и анализу кључних интересних субјеката у вези с Петроварадинском тврђавом, као и обавезе у погледу развоја туризма и других облика коришћења простора.

Јавно предузеће „Петроварадинска тврђава” укинуто је 1992. године, а од тада, најпознатији симбол Новог Сада био је у надлежности неколико управа, предузећа, удружења и служби. 

С. К-ч

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести