НОЋ БИОЛОГИЈЕ У знаку пећина и форензике

Научно-популарна манифестација „Ноћ биологије” реализована је на Департману за биологију и екологију Природно-математичког факултета, а посетиоци су имали прилику да чују предавања на разне теме, али и учествују у више од 40 интерактивних радионица.
„Noć biologije” realizovana je na Departmanu za biologiju i ekologiju PMF Foto: S. Šušnjević
Фото: „Ноћ биологије” реализована је на Департману за биологију и екологију ПМФ Фото: С. Шушњевић

По речима доценткиње на Департману за биологију и екологију ПМФ-а Тамаре Јурце, циљ манифестације је да се суграђанима научноистраживачки рад приближи на занимљив и једноставан начин и да се у њима пробуди љубав према природи.

– За ово вече је припремљено 40 радионица, захваљујући студентима волонтерима с ПМФ-а, али и средњошколцима из Новог Сада и других градова Србије – казала је Тамара Јурца. – Припремили смо и трибину о савременим изазовима имунизације, као и предавање о пећинама.

Како је рекла, ове године су припремљене две посебне теме. Прва је пећина, стога је осмишљена радионица „Новосадска пећина”, у којој су посетиоци могли доживети прави амбијент, упознати се с фауном која ту живи, док су колеге из Природњачког музеја помогле и донеле неке од правих артефаката, не би ли осећај био што реалнији.

Фото: Најмлађи посетиоци Фото: С. Шушњевић

– Друга велика тема је „ЦСИ Нови Сад” и чак више од десет радионица посвећено је сегменту форензике – нагласила је Тамара Јурца. – На радионици су заинтересовани открили све тајне форензике, али и то како биолози могу помоћи у решавању злочина.

Радионици „Хајдемо на терен” присуствовало је највише најмлађих посетилаца, а члан Друштва „Јосиф Панчић” и студент ПМФ-а Александар Ђукић објаснио нам је да присутнима показују како биолози излазе на терен, чиме се баве и шта то све истражују.

Фото: Више од десет радионица посвећено је сегменту форензике Фото: С. Шушњевић

– На штанду могу видети различите групе организама, као што су инсекти, гмизавци и водоземци, али такође и разне врсте биљака, како голим оком, тако и делове које колеге показују под лупом и микроскопом – казао је Ђукић. – Супер је то што деца препознају многе бубе, а неких се плаше, али када их истраже, опусте се и постану им интересантније па крену да се распитују о њима.

Мало даље у току је била радионица „Кутак тераристике”, а присутни су могли да виде разне животиње које се гаје као кућни љубимци, од различитих врста тарантула, гуштера, жаба, чак и бубашваба које код нас немају природно станиште. Најмлађи посетиоци су били одушевљени врстом брадата агама, која је била потпуни хит манифестације, дефинитивно привлачећи највише пажње.

Фото: Припремљено 40 радионица Фото: С. Шушњевић 

На радионици „Сазнај из чега си састављен” могао се измерити индекс телесне масе, висина, густина костију и слично, док су се мало даље деца могла упознати с отровним и неотровним врстама змија и жаба, као и начинима на које их могу препознати у природи.
 

И. Миклоши

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести