"Нова места": Видиковац на Мишелуку, на Телепу урбана башта

НОВИ САД: На архитектонско-урбанистичком конкурсу за уређење малих јавних простора “Нова места” седмочлани жири одабрао је пројекте који ће бити реализовани на два места - видиковцу изнад тунела у наставку Моста слободе и површини на Булевару патријарха Павла.
v
Фото: Ilustracija

Конкурс „Нова места“ заједно су покренули Фондација „Нови Сад - Европска престоница културе“, Друштво архитеката Новог Сада и Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције, с тим да ће најбоља решења послужити као основа за пројекте и расписивање тендера за израду техничке документације.

На видиковцу, у продужетку Моста слободе, биће смештена вијугава платформа “Новосадско гнездо” - стаза с погледом на град, која се спушта и пење, са највишим тачкама које отварају визуре према Рибарском острву, односно Петроварадинској тврђави. Ту стазу ће, као је објашњено, моћи да користе и пешаци и бициклисти, а назив је добила у складу са симболом Новог Сада - голубом. Пројекат је, иначе, рад архитеката: Крсте Радовановића, Дејана Митова, Јелене Митов и Инес Човић.

Учесници конкурса имали су задатак да на видиковцу изнад тунела осмисле простор за седење, расвету, распореде канте за отпатке, испланирају паркинг за бицикле и други мобилијар. Остављена им је могућност да поставе надстрешнице, али без угрожавања визура, а озелењавање је требало уклопити с непосредним окружењем. У конкурсној документацији својевремно је објашњено да би видиковац требало посматрати као туристички потенцијал града, те је сагледавање панораме наведено као кључни аспект за осмишљавање простора.

Фото: Ilustracija

До видиковца ће се долазити помоћном саобраћајницом с паркингом, која није била предмет архитектонско-урбанистичког конкурса, као и пешачким путем уз коловоз, те будућом пешачком везом с Каменичким парком. Посебну пажњу пројектанти су морали да обрате на везу с парком, те предвиде контактне тачке са стазама које воде до те оазе, као и да приликом осмишљавања узму у обзир да се простор налази на бициклистичким рутама.


Новчане награде за најбоље

Учесници конкурса имали су задатак да предају решења за најмање две локације, од понуђене четири.

Аутори најбољих радова добиће новчане награде, 200 хиљада динара за пројекат видиковца, односно 150 хиљада за зелену површину на Булевару патријарха Павла.

Највише новца, 250 хиљада динара било је намењено за идејна решења простора на Тру галерија и парка код Извршног већа, али пројекти за те локације седмочлани жири није изабрао.


Када је реч о површини на Булевару патријарха Павла, одабраним пројектним решењем ту је предвиђена нова оаза, за коју је наведено да је намењена, пре свега, становницима околних зграда и кућа, а потом и свим Новосађанима. На том месту архитекате Огњен Милићевић и Катарина Миловановић осмислили су урбану башту, отворену библиотеку, изложбени простор, мобилијар (клупе и жардињере), као и место за окупљање.

Фото: Ilustracija

Зелена површина уз Булевар патријарха Павла, смештена је, иначе, између простора за истрчавање паса, дечјег игралишта, теретане на отвореном и кошаркашких терена, уз Тицанову и Улицу Јована Поповића. У конкурсној документацији је као недостатак тог простора наведено непостојање места за седење, окупљање и одмор. Осим тога, нема никакве заштите, поготово у летњем периоду, па су учесници конкурса имали могућност да испланирају надстрешнице с лаким конструкцијама, као и плитке водене површине.

Ј. Вукашиновић

Пројекат "Нови Сад - европска престоница културе" је реализовао Дневник Војводина пресс д.о.о. уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

EUR/RSD 117.1262
Најновије вести