Обележен Светски дан борбе против трговине људима

Светски дан борбе против трговине људима, 30. јул, обележен је на платоу Штранда кроз различите активности.
13-trgovina ljudima
Фото: Р. Станојчић

- Црвени крст Новог Сада, заједно са људима из Полицијске управе и члановима Локаног тима Града Новог Сада за борбу против трговине људима, упознаје суграђане са тим друштвеним феноменом, како би им пружили значајне информације попут тога који су све његови облици, затим које су то могућности уласка у ланац трговине, као и мере опрезе које би требале да знају - објашњава самостални стручни сасрадник Црвеног крста Новог Сада Раде Станојчић. - Едукација и превенција углавном су намењене нашим најмлађим суграђанима.

Како каже, метод за постизање добрих резултата Црвеног крста Новог Сада у тој области је вршњачка едукација, у оквиру које се омладинци волонтери Црвеног крста, кроз активности које су дале веома добре резултате, приближе својим вршњацима на местима где се током лета окупљају у највећем броју: на трговима, излетиштима, купалиштима, базенима... Размере проблема трговине људима и његов утицај на живот и здравље довеле су до активног укључивања Црвеног крста Србије у настојање да се спречи и олакша људска патња. Само заједничком, свеобухватном и континуинираном активношћу свих институција и друштвено одговорних организација може се стати на пут том озбиљном проблему.

- Када је реч о трговини људима, искључиво се мултисекторкси може реаговати и у циљу превенције и у циљу заштите и подршке жртвама, јер је то комплексан феномен и само искуство трговине људима на свим нивоима погађа жртве – рекла је психолошкиња, представница Центра за социјални рад Града, која се налази и у Локалном тиму Града за борбу против трговине људима, Нада Падејски Шекеровић. - Према подацима, у Србији је ове године, за првих шест месеци идентификовано 26 жртава трговине људима, од којих је њих 15 жртва сексуалне експлоатације. Најчешће су то девојчице и жене. Када посматрамо сам процес виктимизације и опоравка, морамо да примењујемо родно сензитивне методе, тачније да препознамо да су жене и девојчице, али и дечаци и мушкарци, жртве трговине људима, у зависности од тога о ком облику трговине говоримо.

Судија Апелационог суда у Новом Саду и члан Локалног тима Града за борбу против трговине људима Оливера Пејак Прокеш каже да је веома важно да превентивно делујемо, објашњавамо људима који су то све облици трговине људима, а најзначајније је да то млади препознају.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести