Очишћена дивља депонија на долми код Сремских Карловаца

Јавно комунално предузеће „Белило”, по налогу Општинске управе, уклонило је смеће с насипа у Сремским Карловцима.
д
Фото: Белило

Акција је трајала од понедељка до среде, али је у четвртак у току преподнева неко довезао и изручио нову количину отпада, што још једном намеће питање сврсисходности таквог приступа решавању проблема.

Како сазнајемо од Мирака Шарића из „Белила”, с дела долме лево од некадашњег пружног прелаза, на депонију у Инђији, с којом је склопљен уговор о сарадњи, однето је 80 кубних метара смећа, а поравнато око 400 кубика шута.

– Првог дана смо чистили ручно – каже Шарић. – Пет радника је ручно вадило смеће и стављало на гомилу. Другог и трећег дана смо укључили у посао и две радне машине, које су биле ангажоване тридесетак сати. Једна је гурала шут и равнала терен, а друга је товарила смеће, које смо потом  депоновали у Инђију.

Због дивље депоније на долми почетком месеца реаговало је и Јавно водопривредно предузеће „Воде Војводине”, указујући локалној самоуправи на проблем који представља гомилање смећа поред уставе Пруд, која с ретензијом и самим насипом има важну улогу у одбрани Карловаца од поплава које узрокују бујичне воде. О томе су „Воде Војводине” известиле и поднеле пријаву Одељењу за водну инспекцију АП Војводине. Из тог предузећа апеловали су на надлежне у карловачкој општини да спрече формирање дивих депонија на водном објекту и водном земљишту, уз напомену да се то може постићи ангажовањем Водне, Комуналне, Грађевинске и Инспекције за заштиту животне средине, као и Саобраћајне полиције.

Фото: Белило

У Карловцима, по информацијама од надлежних, не постоји место за одлагање грађевинског шута, који најчешће завршава тамо где је несавесним грађанима најзгодније. Дивљих депонија има и по карловачким атарима. Иако постоји опција за одлагање крупног отпада у контејнерима предвиђеним за то, њега ипак има више по дивљим депонијама него тамо где треба. Интересантно је да ни инспекција никада ником није наплатила казну за одлагање отпада тамо где му место није.

Радници „Белила”  у четвртак су почели да чисти и Ешиковачки поток. Шарић очекује да ће тај посао бити завршен данас. Такозвани прљави део талога биће однет на депонију у Инђију, а чисти ће депоновати на долму, на место доскорашње дивље депоније, где је потребно насути још земље да би се терен довео у прихватљиво стање. За чишћење поплочаног дела Ешиковачког потока од мостића до пута ангажовано је седам радника и механизација. Налог из општине да се поток очисти уследио је након што је по друштвеним мрежама прострујала фото-вест да је млади суграђанин самоиницијативно очистио део потока, почупавши траву која је изникла између плоча.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести