Осми сајам меда и старих заната на Тргу Републике

Сајам меда и старих заната, који ће трајати до недеље, 22. априла, отворен је на Тргу републике. Педесетак излагача из разних крајева наше земље представило је сертификоване производе са заштићеним географским пореклом, па се могао наћи ћилибарски еликсир и са Старе планине, и из Петровца на Млави, и са Мироча.
1
Фото: Дневник Р. Хаџић

Новосађани тако имају прилику да купе мед, који је, зна се, веома важан за здравље.

Члан градског већа за привреду Милорад Радојевић изразио је задовољство што присуствује овој манифестацији, јер су такви сусрети потврда квалитета и доказ да пчеларство као привредна делатност има перспективу, те да није само хоби.

– Важно је да традиционалне производе који су препознати као јединствени на тржишту представљамо као бренд Србије на регионалном, али и светском тржишту, а Град Нови сад ће наставити да пружа подршку произвођачима, како финансијски, тако и на пољу промоције – рекао је Радојевић. Председник новосадског Друштва пчелара „Јован Живановић” и члан Савеза произвођача традиционалних производа „Оригинал Србија” Милан Булајић представио је јединствен липов фрушкогорски мед, који садржи преко 70 одсто полена. На питање како препознати квалитет, одговорио је како је најсигурнија и најбезбеднија куповина управо на оваквим манифестацијама, директно од произвођача.

Фото: Dnevnik.rs
Важно је да традиционалне производе који су препознати као јединствени на тржишту представљамо као бренд Србије на регионалном, али и светском тржишту, а Град Нови сад ће наставити да пружа подршку произвођачима (Милорад Радојевић)

– Мед од три-четири евра за килограм дефинитивно није прави већ глукозно-фруктозни сируп пореклом од кукуруза – објаснио је Булајић.  Посетиоци ће овог викенда имати прилику да упознају својства још неких сертификованих производа, од којих су два са територије Новог Сада, а то су чувени футошки купус и бегечка шаргарепа.

Пољопривредно газдинство „Ђорђевић” први пут излаже на Тргу републике, мада су суграђани њихове производе са Власине већ могли да пробају на Спенсовом Новосадском пролећу.

– Нудимо све од шумског воћа препознатљивог за власински крај, шипка, бруснице, дрењине, купине, малине, ароније, али и мед од боровине и маслачка. Циљ нам је и да очувамо аутохтоне врсте као што је оскоруша. Ништа није прскано и узгајано је на висини до 1.500 метара. Радимо у склопу осмочлане породице и правимо све брижљиво, као за себе – рекао је Драган Ђорђевић.

С. Милачић

Фото: Dnevnik.rs

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести