Отворена нова зграда Хитне медицинске помоћи у Новом Саду

Нови Сад је од јуче богатији за нову и модерну зграду Завода за хитну медицинску помоћ, чија вредност је од око 340 милиона динара.
Otvorana nova zgrada Hitne pomoći u Novom Sadu foto: Pokrajinska vlada
Фото: Покрајинска влада

Зграду на три спрата, укупне површине од 2.700 квадратних метара, с вишефункционалном гаражом површине 2.350 квадрата на углу Булевара патријарха Павла и Улице Илариона Руварца заједно су отворили председник Покрајинске владе Игор Мировић и градоначелник Новог Сада  Милош Вучевић.

Објекат је изграђен за мање од годину и сведочи о успешности сарадње и заједничког улагања Покрајинске владе и Града Новог Сада, али и о квалитету рада извођача грађевинских радова.

– Покрајина и Град су заједно изградили, припремили и опремили овај велики објекат хитне помоћи – рекао је новинарима после обиласка комплекса Мировић. – Убеђен сам у то да ће у том новом, потпуно опремљеном објекту и систем функционисања новосадске Хитне помоћи бити далеко ефикаснији. Видели сте да је Град обезбедио и додатна нова возила за цео систем. То је пример како треба планирати и реализовати неку инвестицију за мање од годину.

Мировић је најавио да ће Покрајинска влада наставити да релизује све важне пројекте с Новим Садом. Од инвестиција за ову годину навео је сређивање Каменичког парка и изградњу Сентандрејског булевара у Новом Саду, која почиње за петнаестак дана. 

Подсетимо, изградња Сентандрејског булевара је заједнички пројекат Покрајинске владе, Града Новог Сада и ЈП „Путеви Србије”. Пројекат предвиђа изградњу саобраћајнице од 2.210 метара од кружне раскрснице с Приморском улицом до Змајевачког пута, затим изградњу саобраћајне везе између Сентандрејског и Темеринског пута, као и и реконструкцију постојећег и изградњу моста-близанаца преко Канала ДТД. Вредност улагања је око 700 милиона динара.

Председник Покрајинске владе је најавио да Покрајина и Град Нови Сад већ припремају планове за нове инвестиције у наредној години, што најбоље сведочи о њиховим добрим међусобним односима. Мировић је истакао да у последњих 15-20 година сарадња између Покрајинске владе и Града Новог Сада није била тако отворена и добра као што је сада. 

– У протеклих 15-20 година на делу није била тако ефикасна, прецизна и отворена сарадња између Покрајинске владе и Града Новог Сада – нагласио је он. – Смењивале су се власти, било је у политичком смислу и различитих покрајинских и градских управа, било је и истих, али ми смо успели да пронађемо заједничке пројекте, да у јединственом наступу поставимо систем ефикасним. Резултати су ту пред вама и надам се да ће грађани бити задовољни.

Мировић је најавио и да ће Покрајинска влада наставити улагања у здравство.

– Наредних дана имаћемо прилику да вас упознамо са свим активностима који смо чинили да побољшамо здравствени систем у Војводини, а видећете и по бројкама и конкретним показатељима да смо успели за кратко време, улажући више од 3,75 милијарде динара за две године, укључујући и улагање Покрајине у овај објекат, да повећамо ниво здравствене заштите и у примарном делу, али и у делу секундарних и терцијарних установа којима управља Покрајинска влада – истакао је председник Мировић. 

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић није крио своје задовољство због успешно завршеног заједничког пројекта с Покрајинском владом, као и због успешне сарадње у последње две године. 

– Ово је доказ да, када смо заједно и када имамо исту визију, жељу и исте циљеве, много брже и много ефикасније остварујемо те циљеве и планове – истакао је градоначелник.

Он се захвалио Мировићу и свима који су најзаслужнији што је пројекат изградње зграде Завода хитне медицинске помоћи успешно реализован, истакавши да ће Новосађани имати најмодернију и најбоље опремљену установу хитне помоћи у Србији. Осврнувши на успешност сарадње с Републичком и Покрајинском владом, Вучевић је рекао да је за Град Нови Сад од пресудног значаја да за свој један динар добије и од Покрајине и од Републике по један динар.

– Тако брже и лакше решавамо све те задатке. Ова инвестиција, која износи 340 милиона динара, финансирана је по 50 одсто од Града и од Покрајине. Видели сте, нисмо отворили празан објекат него објекат који данас почиње да ради – навео је Вучевић.

Он је додао и да је Град, мимо тог пројекта, уложио 146 милиона динара у Завод за хитну медицинску помоћ у намери да њихове услуге буду што доступније.

Ноћно дежурство за децу и одрасле

У новоотвореној згради се налазе амбуланте, апотека, просторије за административне послове и едукације. Ту су смештене и ноћна дежурства за одрасле и децу. Педијатрија Завода за хитну медицинску помоћ преузела је обавезу од амбуланте у Вршачкој да сваки дан од 19 сати до седам ујутро пружа помоћ оболелим малишанима. Завод се располаже са четридесетак возила Хитне помоћи.

Директор Завода др Богдан Живановић је рекао да је Хитна медицинска помоћ прошле године обавила више од 50.000 прегледа на терену и 20.000 прегледа у ноћним амбулантима  Осим тога, рекао је он, обављено је и 20.000 санитетских и 50.000 дијализних транспорта. На питање колико брзо Хитна помоћ може да реагује на позив, др Живановић је рекао да је време реакције на први ред хитности шест минута и девет секунди и да је то само седам секунди спорије од најбрже реакције хитне помоћи у свету.

Е. Марјанов

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести