Паб-квизови све популарнији: Знање из опште (не)културе

Како надметања у знању постају све популарнија, а жеља за учешћем код оних који се плаше камера и рефлектора постаје већа, паб-квиз такмичења постала су рутински повод за окупљање пријатеља и добру забаву.
1
Фото: приватна архива

Без објектива, осим оних којим се бележе успомене за личне галерије, и без притиска, Новосађани имају прилику да се такмиче у „Пабквизу.нс”, три пута недељно, на три локације у Новом Саду.

Тај квиз забавног карактера некада се одржавао само у Београду, а Огњен Кутлача и Миња Кефер одлучили су да део те београдске атмосфере преселе у Нови Сад пре две године.

– Нисмо очекивали толику популарност, цела прича је из споредног посла прешла у „стални” – казао је Огњен Кутлача. – Комбинацијом Мињиног и мог дугогодишњег пријатељства и наших карактерних разлика, настао је квиз у којем су сви добродошли да учествују. Ја сам више онај из сенке, док је Миња наше „лице с насловнице”.

Дружење је једно од обавезних правила за учешће у квизу, те се у њему такмиче екипе од два до седам чланова, а зависно од локала у којем се игра, мења се и број екипа. Квиз се одржава понедељком у „Лазином телету”, средом у „Бркиној Марини” и петком у кафићу „Арене синеплекс” „Тхе Енд” од 20 часова.

На квизу општег знања може се наћи све „од игле до локомотиве”. Истовремено с питањима, на видео-биму се приказују и слике познатих глумаца, фудбалера, неме карте, али и занимљивости из различитих сфера живота које такмичари морају препознати да би решили задатак. Договором између чланова тима, одговори се записују на формулар који стоји на столу, а уколико нико не зна одговор на задато питање, онај који је „најглупљи”, постаје тачан. Екипе међусобно проверавају тачне одговоре након полувремена, после чега их прегледа и „жири”, који бележи број бодова сваког тима, а да би такмичење било фер, сваки играч оставља мобилни телефон у кесицу на сто да се одговори не би тражили на интернету.

– Волимо да кажемо да смо ми Јелена Карлеуша међу квизовима, тотални мејнстрим. Квиз из опште (не)културе се састоји из 40 питања из области филма, серија, спорта, књижевности, музике и још много тога – рекао је Огњен. – Све чега се сетимо, а мислимо да би било забавно чути и сазнати, ставимо као питање.

Фото: приватна архива

Између сваког питања, ди-џеј пушта оригиналне хитове руског, немачког и француског репа, као и класике домаћег и страног рока, што је временом постало заштитни знак тог квиза. У музичкој рунди, када се пусти одређена нумера, задатак екипе је да препозна извођача и назив песме, а прилику да освоји чашицу ракије добија онај ко први стигне до микрофона и ту нумеру отпева.

– „Шотић” ракије за храброст постао је обичај, а што се певања тиче, ко дуже издржи – побеђује. Да ли ће то бити заракијана „певаљка” или публика, зависи од квиза – рекао је Огњен кроз смех.

За време ванредног стања организовани су бесплатни онлајн квизови које су водили београдски двојац Срђан и Ана, сваке вечери у 21 час. О самим питањима, наши Новосађани се не брину. „Централа” у Београду шаље спремна питања, али и даје слободу новосадској екипи да их прилагоди актуелним темама.

– Постоји низ извора из којих се питања могу спремити, а најважнији су креативност и сналажљивост. Најједноставније би било отворити неки сајт и преписивати питања, а другачије је смишљати питања забавног карактера, да би квиз био занимљив и „паметњаковићима” – рекао је Огњен, и додао да се у току две године одржавања квиза десило да се неколико пута понови питање, али им нико то још није дао до знања.

Награде, као и у сваком другом квизу, постоје. Најчешће су то карте за биоскоп, „Ескејп Рум” ваучери, „Сонy 4” конзола екипа коју користи 24 часа, или „аир-софт” и „ ласер-таг” ваучери. Међу наградама нађу се и вино, храна или пица за целу екипу.


Баште нова попришта

Успостављање редовних организовања квизова очекује се већ следећег петка, а пошто их није безбедно организовати у затвореним објектима, башта кафића „Ди Енд” погодан је простор за отварање нове сезоне.

Тачне информације о термину одржавања ће бити објављене на „Фејсбук” страници „Пабквиз.рс”.


„Пабквиз.нс” постоји као општи и тематски квиз. Општи квиз је подељен на осам области, док је тематски везан, како му и име говори, за само једну. Међу тематским квизовима могу се наћи „Френдс”, „Хари Поттер”, „Лорд оф д Рингс”, „Како сам срео твоју мајку”, естрада, квиз посвећен деведесетим годинама деветнаестог века и двехиљадитим, као и многи други. Квиз је намењен свакоме од 18 до 118 година, а тренутни просек екипа по квизу је 16, с око деведесет људи.


На четири локације

Новосадски „Кафе квиз 1” одржава се на четири локације, у локалу  „Копакабана бич бар – Штранкидики”, кафеима „Бежа” и „Стинг”, као и у посластичарници „Времеплов”. Београдски бренд „Инквизитор” почео је рад у Новом Саду средом у „Радио-кафеу” априла 2018. године, док се квиз хуманитарног карактера „Квизни штаб” одржава у локалу „Шећер и Соул” сваке среде као квиз општег знања. 


Новосађанин Стефан Његован каже да често посећује ове квизове, као и да има уиграну екипу с којом се такмичи.

– Идем на квиз сваки пут када ми радне обавезе то дозволе, што је углавном једном недељно. С неколико најбољих пријатеља с којима сам стално у контакту договарам се када ћемо ићи, некад се такмичимо на тематском квизу, а некад на оном општег знања, у зависности од расположења. Победа ми заиста није важна, битно је се забавимо, добро насмејемо и, наравно, наздравимо – каже Стефан.

Д. Андулајевић

Фото: приватна архива

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести