Потрошачко ћоше: Природни чајеви и лековито биље

НОВИ САД: Зимски период је по много чему посебан, новогодишњи и божићни празници уносе чаролију у сваког од нас, али хладно време погодује и вирусима и бактеријама јер је то најбоље време да нападају.
j
Фото: Dnevnik (J. Horvat)

Стога су зими прехладе и грип свакодневни посетиоци, те смо питали суграђане колико данас верују у традиционалан начин лечења чајевима и природним медикаментима.

Више сам за природне варијанте лечења и подизања имунитета него суплементе јер су ми доста пута помогли приликом прехладе, у комбинацији са свежим воћем, каже за „Дневник” Мелинда Геци. Када је боли стомак, додаје наша саговорница, пије чајеве од нане и камилице и врло брзо је прође бол, тако да нема потребу да похита у апотеку и купује прашкове за прехаде.

Углавном када ме нападне неки досадни кашаљ, попијем чај од жалфије, белог слеза или плућњака и решим проблем. Опоравак можда траје мало дуже него када бих купила лек у апотеци, али сам сигурнија када користим традиционалне методе лечења, које су користиле моје мама и баке. Уз све то, наравно, иде доста свежег воћа, а ја у овим зимским данима најчешће купујем грејпфрут, лимун, наранyе, ђумбир..., каже Мелинда Геци.

Како нам је рекао Новосађанин који је желео да остане анониман, данас се путем медија рекламира веома много лекова, а то у њему изазива одређену дозу сумње у то колико су заиста добри.

Цео живот пијем чајеве, користим прополис, храним се здравије и трудим се да свакодневно конзумирам свеже воће и поврће, каже наш саговорник.

Мишљења је, како додаје, да само природним уносом витамина, минерала и свега осталог што је неопходно за здрав организам можемо одржати тело здравим и отпорним па чак и на коронавирус.

Ево, хвала богу, ја га још нисам добио!, поручује наш саговорник.

У продавницама здраве хране продавци кажу да велики број Новосађана купује природне производе ради јачања имунитета и сузбијања прехлада.

Многи купују чајеве, нарочито оне за јачање имунитета, јер је пандемија коронавируса и даље у великој мери присутна, каже једна продавачица.


Да ли више користите чајеве или лекове?

Милева Жигић, пензионерка:

Фото: Dnevnik (J. Horvat)

Више сам окренута традиционалном лечењу. Најчешће једем воће и поврће. Чајеве не волим да пијем, али користим прополис капи, сматрам да оне најбоље утичу на подизање имунитета. Такође, зачини попут оригана и цимета су одлични.

Милош Петровић, бизнисмен:

Фото: Dnevnik (J. Horvat)

Чајеве не пијем, алергичан сам на већину биљака као и на већину лекова. Свој имунитет чувам и подижем тако што редовно узимам мед, слатко од јагода, као и воће. Дете сам са села, па такође знам колико је и прополис здрав.

Јелена Ђуричић, радница:

Фото: Dnevnik (J. Horvat)

Волим више да се лечим на природан начин, наравно кад год је то могуће. Пијем чајеве и редовно једем воће, највише волим чај од камилице. За сада не користим лековите зачине и капи. О свом имунитету водим рачуна током целе године, не само зими.

Ранко Ћулибрк, радник:

Фото: Dnevnik (J. Horvat)

Када сам прехлађен, имунитет јачам чајевима, а најчешће пијем чај од нане. Преферирам и свеже цеђене сокове, највише волим да помешам наранyу, лимун и грејпфрут. Верујем да витамини и лековитост биљака могу да подигну мој имуни систем. 

Ј. Х.


Генерално, додаје, у зимском периоду, када крене сезона прехлада и грипа, дневно се највише продају стандардни проверени чајеви, попут камилице и нане, а препоруче им и ехинацеу, која кошта 107 динара 100 грама и одлична је за имунитет.

Боквицу такође доста хвале и она стаје 64 динара 100 грама. За кашаљ и искашљавање највише се продаје бели слез за 236 динара, затим плућњак по 131 динар 100 грама, као и подбел, који кошта 73 динара и дивизма од 65 динара за 100 грама, вели продавачица.

Фото: Dnevnik (J. Horvat)

Како каже, уз биљне чајеве, грађани увек праве комбинације још неких природних форми, да би били сигурни да су унели довољну количину витамина.

Најчешће за имунитет користе прополис капи, које коштају 294 динара, и уље од оригана, које је око 2.000 динара и оно је квалитетније и брже делује у односу на таблете, које коштају 656 дин и трају месец, прича продавачица.

По њеним речима, често „здраву” кесу допуне и матичним соковима, попут ароније, дивље боровнице, дивље купине, црне рибизле...

Осим поменутих производа, грађани зими највише купују цитрусно воће јер је, између осталог, пуно витамина Це. Тако се на пијацама могу наћи лимун по око 110 динара килограм, а мандарине стају од 100 до 130 динара. За килограм грејпфрута је неопходно издвојити око 170 динара. Осим тога, за борбу против грипа добра је и цвекла, која може да се нађе по 50 до 80 динара, док за за килограм ђумбира треба издвојити око 800 па и до 1. 000 динара.

И. Бакмаз

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести