ПОТРОШАЧКО ЋОШЕ: Спортска опрема и снижења маме купце

Након кишовитог периода, који траје већ недељама, метеоролози уверавају да ће ускоро уследити стабилизација временских услова, што ће посебно обрадовати рекреативце и спортисте.
1
Фото: Uprava carine

Осим Кеја, који је одлично прилагођен за трчање, вожњу бицикла и ролера, вежбачима је на располагању и велики број теретана на отвореном, као и Фрушка гора, која је омиљено одредиште љубитеља пешачења. Многе радње су одевне предмете и обућу понудиле купцима по сниженим ценама, а попуст се углавном креће између 20 и 50 одсто, док се понеки артикли могу пазарити и по 70 одсто нижој цени.

Кад је реч о удобној спортској одећи, у специјализованим бутицима који породају брендиране артикле мајица кратких рукава, дукс или шорц могу коштати и неколико хиљада динара, док се јефтинија варијанта истих комада одеће могу пронаћи на пијацама и у мањим бутицима који робу увозе из Турске, али и у радњама половне гардеробе. У већини продавница доњи и горњи делови тренерки се продају одвојено. Доњи делови коштају углавном између 800 динара и 5.000, у зависности од бренда, на пијацама и у малим бутицима трговци траже око 2.500. Цена дуксева креће се од 2.000 динара до 4.000, док се у појединим продавницама комплет тренерке може пронаћи по 3.000 до 12.000. Ипак, већина девојака, када је реч о одећи за рекреацију, најрадије бира спортске топове, односно грудњаке, мајице на бретеле или с кратким рукавима и хеланке. Избор боја и дезена хеланки је богат, а њихова цена се углавном креће између 1.000 динара и 3.000. Када је реч и мајицама, најјефтиније коштају нешто више од 250 динара, док је за брендиране потребно издвојити и до 3.000.

Фото: Промо

Већина потрошача најобазривија је приликом избора обуће. У радњама које продају познате модне бреднове мушке и женске патике се могу купити за 6.000 динара, па до вртоглавих 25.000. Међутим, у бутицима у ТЦ „Променада” и „Биг”, као и у радњама у центру града, у понуди су патике  чија цена се креће од 1.500 динара до 6.000. Такође, на пијацама се могу пазарити добре имитације популарних брендова, чија је цена вишеструко нижа, те стају око 2.500 динара. За љубитеље пешачења и истраживања скривених предела Фрушке горе продавнице су у свој асортиман уврстиле и посебну обућу за пешачење, која се може купити по 2.000 до 6.000 динара.

С. Ковач

фото: Дневник

АНКЕТА: ДА ЛИ ПРИЛИКОМ КУПОВИНЕ ВОДИТЕ РАЧУНА О КВАЛИТЕТУ СПОРТСКЕ ОДЕЋЕ И ОБУЋЕ?

Урош Мандић, бариста:

– Када је реч о спортској одећи и обући, што је нижа цена, то је лошији квалитет. Због тога, на пример, спортску обућу никада не купујем на пијацама, већ искључиво у специјализованим радњама, а за добре патике сам увек спреман да издвојим између 5.000 и 6.000 динара. Када је реч о односу цене и квалитета, добијеш онолико колико платиш, осим када је реч о дизајнерској обући, која достиже високу цену само због популарности бренда у том тренутку.

Милан Папић, менаџер:

– Приликом куповине целог живота се водим изреком „Нисам довољно богат да купујем јефтине ствари” јер постоје одређени предмети или одећа на којима се не сме штедети. Не треба бацати новац на јефтине ствари, посебно када је реч о обући, јер је век трајања краћа, па се убрзо купује нов пар ципела или патика и троши додатни новац, а може да штети здрављу јер ко зна од каквог материјала је направљено.

Никола Ваван, бариста:

– Од спортске опреме најчешће купујем патике, и то у специјализованим радњама јер сам сигуран у то да ће бити израђене од квалитетног материјала и да се неће распасти после неколико обувања. Ређе купујем путем сајтова, а посећујем их углавном уколико нуде сезонска снижења на тренерке. За спортску обућу сам спреман да издвојим око 4.000 динара јер сам временом схватио да најскупље патике ипак не вреде неколико стотина евра, већ да су само извикане.

Катарина Вишковић, студенткиња:

Не бавим се спортом али готово увек сам у патикама, па ми је битно да су квалитетно израђене. С обзиром на то да имам „специјална” стопала, односно да ми не одговара сваки пар обуће, највише волим да одем у радњу, испробам неколко модела и да се и неколико минута шетам да бих била уверена у то да ме неће притиска и жуљати. Када је реч о квалитету, најбољи ценовни ранг је од 3.000 до 5.000 динара јер за скупље артикле трговци не наплаћују квалитет, већ је у питањупопуларност бренда.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести