Потрошачко ћоше: Врућина отерала купце, разлике у ценама велике

Јучерашња несносна врућина утицала је и на број купаца на Кванташкој пијаци којих је у преподневним сатима било мало, док су поједини продавци спремно припремили поврће и воће на својим тезгама, скривајући се у хлад.
Дневник/В. Фифа/Кванташка пијаца
Фото: Дневник/В. Фифа/Кванташка пијаца

Ипак, неке тезге су остале празне што јуче није био случај када је у питању Футошка пијаца на којој је била гужва скоро као викендом, иако често можемо чути како је најјефтинија пијаца управо Кванташка.

Једна продавачица поврћа на Кванташкој пијаци је за лист “Дневник” навела како ће произвођачи ускоро пропасти уколико се овако настави пошто, како каже, купаца има јако мало, а цене се све више снижавају. Друга продавачица је истакла како су викендом велике гужве на Кванташу, те да је јучерашњи дан био веома лош само због врућине.

Фото: Дневник/В. Фифа/Кванташка пијаца

Током јучерашње посете, екипа “Дневника” се уверила како постоје велике разлике у ценама када је у питању та пијаца те се на њој килограм парадајза може купити за 50, али и за 200 динара. На неколико тезги продавци нуде два килограма парадајза за 100 динара, док постоје и тезге где се, у зависности од врсте, парадајз може купити за 80, али и за 130 динара. Велика разлика у ценама је приметна и када су паприке бабуре у питању те се килограм њих може купити за 60, али и за 150 динара. Килограм феферона кошта 170 динара, тиквица 50 – 60 динара, док је цена усклађена и за краставце чији килограм стаје од 50 до 60 динара. На једној тезги се килограм шаргарепа може купити и за 30 динара, а купус варира од 20 до 30 динара.

На Кванташу постоји могућност куповине и на велико те пет килограма кромпира кошта 200 динара, а десет килограма – 400 динара, док један килограм младог кромпира стаје 60 динара. Мали yачић од пет кила лука кошта 250 динара, а за пет килограма паприке је потребно издвојити 350 динара.

Фото: Дневник/В. Фифа/Кванташка пијаца

Када је у питању воће, килограм вишања на Кванташкој пијаци кошта 150 динара, а иста цена важи и за крушке. Брескве варирају од 80 до 140 динара, а за килограм кајсија је потребно издвојити од 150 до 200 динара. Килограм банана стаје 120 динара. Кванташка пијаца је пуна различитих врста пасуља те најпопуларнији, градиштанац, кошта око 250 динара, а исту цену је потребно издвојити и за шарени и тетовац. Мало скупљи је домаћи зелени пасуљ чији килограм стаје 300 динара. На једној тезги смо пронашли и мак чији килограм кошта 600 динара, а цена може бити мања уколико се купује на велико.

К. Ивковић Ивандекић

АНКЕТА: Где купујете воће и поврће?
Фото: Дневник/В. Фифа/Павле Јовановић

Павле Јовановић, пекар:

- На Кванташу углавном купујем, јер је тамо најјефтиније или чекам акције у Идеи, мада је тамо лошија класа. Купујем све, малине, купине, јагоде за моје унуке. Волим да све сами правимо: пекмезе, сирупе и сок од парадајза, али за то је још рано. Нешто што на Кванташу кошта 100 динара, на Рибљој пијаци је 150, тако да сам задовољан и ценом и квалитетом воћа и поврћа, једино намештајем на Кванташкој пијаци нисам задовољан.

 

 

 

 


Фото: Дневник/В. Фифа/Вања Танасковић

 

Вања Танасковић,

радница:

- Купујем на Футошкој пијаци, понекад и у радњи, али трудим се да дођем на пијацу јер се надам да је тамо здравије. Квалитетом сам задовољна, сад сам још принуђена овде да купујем док мени моје поврће и воће не никне у башти. Задовољна сам ценама на Футошкој пијаци, а приметила сам да је на Лиманској све скупље, па тамо не идем. Данас сам на пијаци купила све што ми треба за супу, а и краставац и парадајз.

 

 


Фото: Дневник/В. Фифа/Бранислав Ерцег

Бранислав Ерцег,

студент:

- Ретко кад долазим на пијаце, ретко кад и купујем уопште воће и поврће, а када то чиним онда углавном купим у маркету. На Футошку пијацу волим да дођем само како бих купио рушт. У маркетима углавном узимам јабуке и банане, али нема правила, кад ми шта затреба. Задовољан сам и квалитетом и ценама. Цене су добре, таква је економија тренутно, шта се ту може.

 

 

 

 


Фото: Дневник/В. Фифа/Десанка Радовић

Десанка Радовић,

пензионерка:

- Углавном поврће и воће купујем на пијацама и то на Футошкој пијаци зато што близу живим и већ познајем људе који продају, а волим домаће и природно. Сада у највећој мери купујем вишње, краставце, парадајз, паприку. Задовољна сам квалитетом, мада знам да се све прска. Цене су мало јаче, али разумем пошто су и моји пољопривредници, знам да су кише, трулеж је велика, принос опада тако да све разумем.

К. Ивковић Ивандекић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести