Правилник о игралиштима ступа на снагу 23. новембра

Правилник о безбедности дечјих игралишта, према којем она морају бити уређена по европским стандардима, ступа на снагу 23. новембра.
igraliste bakic.jpg
Фото: Дневник (Филип Бакић)

То значи да ће се нова игралишта градити по тим прописима, док ће стара у наредне три године бити прилагођена. Након истека тог рока сва игралишта која не буду сређена, биће забрањена за коришћење. Иначе, Правилником је, између осталог, дефинисано то да је власник одговоран за све што се на игралишту деси, а најчешће је то локална самоуправа, која ће и финансирати прилагођавање европским стандардима.

Како су за „Дневник” објаснили у Градској управи за грађевинско земљиште и инвестиције, одржавање дечјих игралишта и реквизита, као и површина за рекреацију, поверено је ЈКП „Лисје”, а уговор с одабраним извођачем, вредан око 12,5 милиона динара с ПДВ-ом, важи до 31. децембра.

Безбедност деце је приоритет и до сада је сређено око 80 одсто игралишта, где су поправљени или освежени тобогани, љуљашке, клацкалице, пењалице, а потпуно уништени реквизити су демонтирани и на њиховом месту су постављени нови, навели су за наш лист у Градској управи за грађевинско земљиште и инвестиције.

Надзорни органи редовно обилазе терене за игру деце и евидентирају све оно што је потребно поправити, међутим, и поред свих напора и новца који улажемо у градњу нових игралишта и реконструкцију старих, сведоци смо небројених примера вандализма. И поред свих апела, и даље има неодговорних појединаца, те се трудимо да утичемо на свест о томе да се градска имовина не уништава, као и да би грађани требало да чувају своја игралишта и одговарајуће их користе да не би угрозили безбедност најмлађих. 

У Градској управи наводе да у граду постоји око 200 дечјих игралишта, а да је реконструкција и изградња нових један од приоритета, као и да се води рачуна о равномерној заступљености простора за игру најмлађих у свим деловима града, као и приградским насељима.

На основу уговора, који је 26. септембра прошле године потписан с „Лисјем” изграђено је 11 нових игралишта која су, како су нам у Управи објаснили, сертификована, односно све справе су одабране и постављене у складу с европским стандардима највишег квалитета и сигурности приликом употребе.

Програмом уређивања грађевинског земљишта за 2018. годину предвиђено је 20 милиона динара за изградњу нових игралишта, а у Градској управи кажу да су у току припреме за покретање тендера за избор извођача за набавку и уградњу подлоге и опреме. Напомињу да су главни критеријуми за постављање игралишта оправдани захтеви грађана и месних заједница, атрактивност и безбедност локације, број деце и потреба за простором на којем ће она проводити слободно време, а у складу с тим сазнали смо да су планирана нова игралишта у Лиманском парку, на Булевару Европе и Штранду.

Нова расвета око школа

Још једна важна ставка по питању безбедности деце свакако је и осветљење у кругу образовних установа али и око њих, а у Управи за грађевинско земљиште и инвестиције напомињу да је у току пројектовање јавне расвете у 11 основних и четири средње школе. У питању су основне школе „Јован Дучић” у Петроварадину, затим „Вук Караyић”, „Иван Гундулић”, „Жарко Зрењанин”, „Доситеј Обрадовић”, „Коста Трифковић” у Новом Саду, те „Ђура Јакшић” у Каћу, „Људевит Штур” у Кисачу, „Михајло Пупин” у Ветернику, „Јован Јовановић Змај” у Сремској Каменици, „Алекса Шантић” у Степановићеву, као и средње школе „Светозар Милетић”, Машинска, Техничка школа „Павле Савић” и Гимназија „Исидора Секулић”.

Расписана је и јавна набавка за прибављање техничке документације јавног осветљења за школско игралиште у Будисави, а у питању је поновљени поступак, будући да на претходнм тендеру није било заинтересованих.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести