Признања чуварима Природе

На завршници „Недеље сећања на проф. др Миодрага Радуловачког“, јуче су у Карловачкој гимназији додељена признања у оквиру акције „Тражимо загађивача године и заштитнике животне средине” за 2018. годину, коју организују Радио Београд 2 и Покрет горана Војводине.
Radoman Kanjevac predaje Andreu Oriciu priznanje Foto: F. Bakić
Фото: Радоман Кањевац предаје Андреу Орициу признање Фото: Ф. Бакић

Реч је о најстаријем еколошком признању у Србији, осмишљеном пре 36 година, у намери да се подигне свест о значају заштите, укаже на проблеме и могућа решења у области заштите животне средине. За допринос очувању животне средине лане додељено је десет „Зелених листова” и три специјална признања, док је „Термоелектрани и рудницима Костолац“ из Костолца за неодговарајуће санирање пепелишта и небригу о животној средини припао „Црни лист”.

Зелена одличја добили су: Извиђачки одред „Стевица Попов“ из Платичева за ревитализацију заштићеног станишта „Бара Трсковача“, Јавна група „Одбранимо реке Старе планине“ за упорну борбу против изградње мини хидроелектрана, организација „Србија за младе“ из Београда за промоцију еколошке одговорности и акцију чишћења Увачког језера, Драгана Којичић из Новог Сада за осмишљавање и спровођење еколошких пројеката изградње енергетски ефикасне куће. За омасовљавање акција на уређењу

животне средине „Зелени лист” припао је и организацији „Тресх Херо“ из Београда, новосадском удружењу грађана „Инжењери заштите животне средине“ за допринос у афирмисању еколошких активности у процесу придрживања Европској унији, уредници емисије „Под стакленим звоном“ Радија Нови Сад 1 Драгани Ратковић, Акционарском друштву „Електромрежа Србије” из Београда за бригу о заштити птица и очувању животне средине, београдском удружењу грађана „Анимал Ресцуе” за спасавање животиња из критичних ситуација, те Владимиру Манићу из Ниша за вишедеценијски просветитељски рад у области очувања природе.

Специјалним признањима за заштиту природе у прошлој години награђени су  „Часопис ЗОВ“ из Београда за вишегодишње ширење еколошке културе,  Мисија ОЕБС-а  у Србији за дугогодишњу подршку у области очувања животне средине и проф. др Ратко Ристић из Београда за педагошки рад и истрајност у бризи о заштити животне средине.  Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији амбасадор Андреа Орицио рекао је на јучерашњој свечаности у Карловачкој гимназији да му је задовољство што се налази у Сремским Карловцима и част што прима награду, јер је она доказ да се препознаје рад Мисије ОЕБС-а у Србији у области заштите животне средине. Истакао је да се он заснива на партнерству са државним институцијама, цивилним друштвима и свим релевантним субјектима којима је заштита животне средине у фокусу.

Фото: Добитници признања Радио Београда 2 и Покрета горана Војводине Фото: Б. Вујков

Добитницма награда обратио се и уредник другог програма Радио Београда Радоман Кањевац, нагласивши да је овде реч о најстаријој и највећој еколошкој акцији у Србији, која уз остале треба да допринесе подизању еколошке свести у земљи, јер је она на ниском нивоу, у шта се сви лако могу уверити ако се осврну око себе, и да је то био један од задатака када је пре 36 година покренута.

Председник Покрета горана Војводине Алекса Јефтић подсетио је да ова организација догодине обележава шест деценија рада, који се у претходном периоду огледао кроз многобројне акције пошумљавања и унапређења животне средине, а од пре неколико година се посебна пажња посвећује едукацији младих.

Акција су пре 36 година покренули, тада нови Еколошки магазин „Чекајући ветар” Другог програма Радио Београда и Друштво за чистоћу ваздуха. Последњих десет година, партнер Радио Београду 2 у овој акцији је Покрет горана Војводине.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести