Навијају, друже се и промовишу тимски дух

Савез за школски спорт Новог Сада (СШСНС) власник је већ три године још једне манифестације јединствене у Србији.
е
Фото: СШСНС

Реч је о едукативном програму „Навијај и играј фер”, који код десетогодишњака развија свест о потреби смањења насиља и недоличног понашања на спортским приредбама у школи и ван ње, кроз сачињен кодекс понашања навијача и родитеља на школским спортским приредбама, као и обезбеђивање одрживости тог програма.

– Циљ пројекта је да се добију ученици-навијачи који цене, поштују, чувају другу децу и на њих преносе праве вредности спорта, фер-плеја и спортског понашања – рекао је председник СШСНС-а Горан Стевановић. – Такође, такмичења, у којима је најважније дружење и ширење пријатељства, уживање у игри и надметању, као и промовисање тимског рада. Добијамо младе људе који поштују спорт, правила, противнике, судије, спортске резултате, саиграче и гледаоце, затим боље и моралне људе који промовишу начела фер-плеја у свакодневном животу и спорту, безбедно и подстицајно окружење у школама.

Фото: СШСНС

У пројекат се ове године укључило 12 приградских основних школа, које су територијално груписане три групе. У првој су: „Марија Трандафил” и „Михајло Пупин” (Ветерник), „Мирослав Антић” и „Десанка Максимовић” (Футог) и „Вељко Петровић” (Бегеч), у другој групи су: „Свети Сава” (Руменка), „Људевит Штур” (Кисач) и „Алекса Шантић” (Степановићево), док су у трећој: „Јован Поповић” (Нови Сад), „Ђура Јакшић” (Каћ), „Иво Андрић” и „Лаза Костић” (Будисава).

– Учитељице и ученици четвртог разреда ОШ „Јован Поповић” прошли су обуку о правилном и фер навијању, а потом су у оквиру радионица правили навијачке реквизите. Потом су се учитељице у својим матичним школама са својим ученицима припремале за завршну манифестацију, која  ће се 26. новембра одржати истовремено на три локације – у Футогу, Степановићеву и Будисави. Школе треба да доставе снимак ученичких наступа које ће комисија оцењивати. Осим што деца усвајају етичке кодексе понашања на спортским приредбама и такмичењима, морају да имају навијачку химну школе. Основни задатак је да они навијају за своју школу, за своју екипу, а не да се обраћају противничкој – појаснио је Стевановић.

Како смо сазнали, свака школа је у обавези да на такмичење, осим одељења које ће да навија, поведе женску одбојкашку екипу коју ће подржати.

– У протекле две године у том пројекту је учествовало 16 школа и с овогодишњих 12 значи да је у Новом Саду едукацију прошло 28 школа. Иначе, пројекат се налази у Стратегији развоја спорта да се на децу пренесе како је потребно да се понаша на спортским теренима – додао је председник СШСНС-а Горан Стевановић.

Ј. Галић

 

Пројекат „Школски и аматерски спорт Новог Сада”суфинансиран је од Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести