Расписан тендер за градњу рециклажног дворишта

О изградњи новог савременог комплекса за прераду, сепарацију и одлагање отпада и затварању несанитарне депоније на Клиси, говори се већ годинама, а Управа за комуналне послове недавно је расписала тендер за градњу рециклажног дворишта.
1
Фото: Техноеко

Процењена вредност инвестиције, која представља корак ка реализацији регионалног плана управљања отпадом, је 128 милиона динара. Градња дугонајављиваног и ништа мање очекиваног рециклажног дворишта на Градској депонији могла би да почне већ почетком наредне године, уколико Управа одабере извођаче. Уговор ће бити потписан на 330 дана, па се може претпосавити да ће у том року бити завршени сви радови.

Рециклажно двориште предвиђено је као један од садржаја у склопу регионалне депоније, на простору садашње градске, а његовом изградњом ће практично бити заокружен процес раздвајања отпада. Ту ће се налазити централно постројење за прикупљање и сепарацију примарно селектованог отпада, као и простор за одлагање посебних типова отпада - гума од моторних возила, азбестних производа, батерија, уља, електричних производа... Како се из конкурсне документације недавно расписаног тендера може приметити, у комплексу будућег рециклажног дворишта издвајају се три фунционалне целине - улазна зона, хала за селектовање и рециклажно острво, с простором за посебне токове отпада. У хали за селекцију је предвиђен пријем примарно сепарисаног отпада с територије Новог Сада, као и његово разврставање, складиштење и продаја.


Постепено затварање градске депоније

Регионалним планом за управљање отпадом, осим Новог Сада, обухваћене су и општине Темерин, Врбас, Бачка Паланка, Беочин, Жабаљ, Србобран и Бачки Петровац, које ће имати заједнички центар за прераду отпада, који би годишње требало да прими од 70.000 до 160.000 кубика отпада. Услов за почетак градње регионалног центра је санација, рекултивација и затварање несанитарне депоније на Клиси, која би, како је планирано, требало да буде постепено затварана у наредних пет година, и уз проширење простора, након рекултивације земљишта, претворена у регионални центар.

За прибављање техничке документације санације, затварања и рекултивације несанитарне депоније, која се од 1963. године користи за одлагање комуналног и чврстог отпада, издвојено је 4,9 милиона динара, а уговор за тај посао Управа за грађевинско земљиште и инвестиције закључила је с фирмом „Технохидросфера” из Беочина.


Рециклажно острво, с простором за посебне токове отпада, намењено је примарној сепарацији амбалаже, а део површине издвојен је за смештање различтих врста прикупљеног отпада. У тој зони пројектована је надстершница за секундарне сировине, које, како је наведено, неће бити третиране у погону, као и она с боксовима за гуме и кабасти отпад. Осим тога, део простора ће бити ограђен и ту је планирано складиштење комуналног отпада на отвореном. У плану је набавка и монтажа мобилних објеката, односно два контејнера за смештај резервоара за отпадна уља, те два жичана контејнера с надстрешницом, као и два затворена мобилна контејнера за песак, креч и пиљевину, за које је објашњено да ће бити коришћени за примарно деловање код акцедентних случајева.

Рок за подношење понуда на тендер Градске управе за комуналне послове истиче 7. децембра, а након тога ће бити донета одлука о додели уговора или, пак, обустави поступка. Имајући у виду све рокове, као и неопходно време за увођење одабраног извођача у посао, припремни радови, попут рашчишћавања и обележавања терена, могли би да почну већ у јануару наредне године.

Подсећања ради, руководство ЈКП “Чистоћа” 2017. године поново је покренуло посупак за прибављање техничке документације и дозволе неопходне за градњу рециклажног дворишта, након што је претходна, пет година од издавања, престала да важи. Уговор за израду додатне документације, вредан три милиона динара, закључен је с фирмама „Хидрозавод ДТД“ а.д. из Новог Сада и „Геоплан Срем“ д.о.о. из Сремске Митровице.

Пројектну документацију је још 2011. године израдила београдска фирма „Енвитекс”, те су локацијска и грађевинска дозвола прибављене 2012. године, када су и започети радови. Обављено је нивелисање терена, припрема подлоге за плато и саобраћајнице, а завршен је и део армирано-бетонских радова на темељима појединих објеката. Набављена је и опрема, али је, због недостатка новца, изградња обустављена. Пројекат рециклажног дворишта тада је финансиран из Фонда за заштиту животне средине, који је 2012. године угашен и, како су у “Чистоћи” својевремено за “Дневник” објаснили, новац за градњу од тада је практично закључан.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести