Скупштина града усвојила предлог реорганизације ЈКП „Стан“

Новосадска скупштина усвојила је већином гласова документ о ЈКП "Стан" којим се налаже улазак овог предузећа у стечајни поступак уз нови Унапред припремљен план реорганизације (УППР), након чега би, како је представљено, Нови Сад поново тражио приватног партнера свом јавном предузећу.
Skupstina grada
Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Уједно, одборницима је представљен, а потом и усвојен, извештај о извршењу градског буџета у првих девет месеци ове године по којем су приходи градске касе остварени 79 одсто у односу на годишњи план и да износе 21.996.780.477,35 динара, рачунајући ту и неутрошен новац из претходних година. Та сума износи 98,8 одсто плана за првих девет месеци. Расходи у поменутом периоду износе 49,6 одсто годишњег, односно 62,1 одсто деветомесечног плана, а утрошено је укупно 13.806.444.858,99 динара.

И док су се за извештај о трошењу буџета из опозиционих клупа чуле уобичајене критике о слабо искоришћеном, а одлично прикупљеном новцу, права расправа повела се око судбине "Стана" и његових 219 запослених. Наиме, износећи ретроспективу, нови УППР и крајњи циљ процеса у којем се "Стан" налази скоро три године, помоћница градоначелника Адријана Месаровић навела је да закон прописује или банкрот или стечај "Стана".

 У првом случају, продајом имовине предузећа намирило би се свега осам одсто дуга и изгубила сва радна места, док ће стечајним постпуком "Стан" нставити да ради и сервисира своје дугове. Циљ је, како је навела Месаровић, избећи стечај, а сам УППР ће се спроводити пет година.


Вучевић о „Променади“ и Сентандрејском мосту

Да ће Тржни центар "Променада" наредну годину радити у пробном режиму, те да је нађено решење за подземне воде, изјавио је градоначелник Милош Вучевић пред јучерашње заседање градске скупштине.

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

„Они имају технички пријем са захтевом да се омогући пробни рад у наредних годину дана, што није ништа неуобичајено и у складу је са Законом о планирању и изградњи. Нажалост, ми у граду имамо пуно објеката који нису никада добили употребну дозволу. На пример, Варадинска дуга и углавном све полицијске станице немају употребну дозволу и у поступку су озакоњења. Да не буде само да је ТЦ Променада неки преседан, али то апсолутно не значи да не морају да прибаве употребну дозволу“, рекао је Вучевић, додавши:

„Имају годину дана да ураде додатне радове. Тренутно је решено одвођење подземних вода, али ће град захтевати да финансирају додатне радове како би то техничко решење подигло на прихватљивији ниво за "Водовод и канализацију". Финансираће сепаратни пречистач и морају да испуштају технички исправну воду, чисту воду. Мораће да финансирају граду повећане капацитете за одвођење подземних вода. Вода неће ићи директно у Дунав, а ни у канализацију.“

Вучевић је навео и да у граду нису "најзадовољнији" брзином реконструкције Сентандрејског моста, и најавио за наредну годину већа издвајања за путну инфраструктуру у граду.

„Чињеница је да нисмо најзадовољнији како "Мостоградња" изводи радове на Сентандрејском мосту и примедбе смо изнели министарству грађевине. Тај пројекат финансирају заједнички Град и Република, а они тврде да ће завршити у најкраћем могућем року. Након наших примедби појачали су интезитет радова. Нама следи решавање имовинско-правних односа и припрема пројектно-техничке документације за изградњу моста поред њега“, напоменуо је градоначелник Милош Вучевић.


Председник одборничке групе "Доста је било" Александар Бујић, подсетио је да је опозиција упозоравала на приватног партнера из Литваније, с којим је град потписао, па раскинуо уговор о јавно-приватном партнерству  са "Станом", након што фирма "Бусто Валда" није уплатила уговорених 162,5 милиона динара. Из Демократске странке су се такође придружили критикама упућеним  предлогу да се запослени у "Стану" одрекну половине потраживања од предузећа и целокупне камате на те дугове.                             

Помоћница градоначелника је на ове примедбе одговорила да је све рађено у складу са законом, да је и несуђени приватни партнер имао одговарајуће рефернце и препоруке те није било препрека за закључивање уговра, а да је градска власт заштитила интересе запослених  "Стана" и свих грађана Новог Сада тиме што је раскинула уговор чим сума, намењена исплати заоталих плата није уплаћена у року од пет дана.

И председница одборничке групе СНС-а Дина Вучинић стала је у одбрану предложеног плана за "Стан" потврђујући да је време изгубљено, али да нису оштећени ни радници "Стана" нити Нови Сад. Она је изнела податке да су од 2008. до 2011. године у "Стану" узимани кредити и са тек неколико дана разлике, а укупне вредности 3,2 милиона евра. У извештају о пословању у прошлој години, који је такође усвојен већином гласова, наводи се да „Стан“ послује у тржишним условима без буџетских субвенција, те да је забележио губитак од око 30 милиона динара.

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Скупштина града усвојила је и одлуку да се крене у процедуру измене Статута града, како би се он ускладио са изменама Закона о локалној самоуправи.

Усвојене су и измене програма пословања "Пута", "Новосадске топлане" и ЈГСП-а. "Пут" је из буџетске резерве добио 35 милиона динара за одржавање путева и сигнализације, док је Топлана одлуку мењала због смањења цена грејања. И док је опозиција била против прве, поједине одборничке групе подржале су измене планова Топлане.


Критеријуми за умањење рачуна за комуналије

Усвојен је и нови правилник којим се утврђују критеријуми за умањење рачуна за комуналије породицама са више деце у 2019. години, и продужују важеће одлуке да се рачуни Информатике умање за 30 одсто породицама са троје деце, четворо и петоро деце, за 40 одсто за шесторо, седморо и осморо деце, и за 50 одсто породицама деветоро и више деце.


На дневном реду био је и захтев  ЈГСП "Нови Сад", преточен у предлог одлуке, у којем је предузеће тражило измену плана пословања како би запослило 85 возача и да би неутрошених 100 милиона динара, планираних за куповину пет соло аутобуса, пребацило на откуп лизинга седам зглобних аутобуса из 2016. године. Током скупштинске расправе опозиција је критиковала овај потез и поред тога што би се превременом отплатом лизинга уштедело 4,4 милиона динара од камата, јер је по њима било боље да се за тај новац купе аутобуси од неког другог произвођача, пошто ове године ГСП неће купити ни један нови аутобус.

Скупштина града усвојила је и предлог одлуке о висини накнаде за принудно постављене управнике зграда, која прописује цене, одређене по стану, од 220 до 308 динара месечно, у односу на категорију зграде. Гласовима већине усвојен је и план квалитета ваздуха у Агломерацији "Нови Сад" од 2017 до 2021. године, који предвиђа 24 мере неопходне за смањење емисије штетних гасова и бољи квалитет ваздуха.

Градски парламент усвојио је и предлоге за постављање спомен плоче Игњату Павласу и подизање спомен обележја "Шајка" на Петроварадинској тврђави.

С. Кр.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести