Скупштина града: За спортски комплекс у Футогу 1,654 милијарде

Међу четрдесетак тачака дневног реда данашње седнице Скупштине Новог Сада значајом се  издвајају предлози одлука којом се Град задужује за 1,654 милијарду динара за изградњу спортског комплекса у Футогу, продаја више око 8,6 хектара земљишта у радној зони Север 4 београдском ЦТП-у за потребе јапанског „Нидека“ за 403,66 милиона динара те низ планова детаљне регулације неких од највећих градских четврти као што су Ново насеље, Детелинара, Алмашки крај…
Архива Дневника
Фото: Архива Дневника

Уједно, на седници градског парламента биће речи и о извршењу буyета у прва три квартала ове године, о подизању споменика Апотеоза Српске Војводине код Железничке станице, а Скупштина ће се изјаснити о споразуму о сарадњи који Нови Сад намерава да потпише са иранским градом Ширазом.

У образложењу предлога одлуке о кредитирању изградње спортског комплекса у Футогу наводи се да ће се он састојати из затвореног олимпијског и дечијег базена, док ће на отвореном бити места за по два кошаркашка, одбојкашка и тениска терена, дечије игралиште и теретану. Кредит од 1,6654 милијарде дугорочног је типа, а као разлог задуживања наводе се пројекције да ће 2022. године јавне инвестиције у Новом Саду износити 13,78 милијарди динара, а да се већ сада зна да ће капирталне инвестиције бити финансиране са 6,85 милијарди 2023. године, те са 2,32 милијарде 2024. године.

Други пут пред новосадским одборницама и одборницима наћи ће се одлука о продаји парцеле од 8,6 хектара „ЦТП инвесту“ у радној зони Север 4, након што је ове године ова компанија већ купила плац од 12,6 хектара поред „Лира“ у зони Север 4 за више од 590 милиона динара. Обе парцеле ЦТП узима кроз непосредну погодбу, на основу одлуке владе да је у питању пројекат од националног значаја. Наиме, на овом земљишту ЦТП ће градити постројења за потребе јапанског електронског гиганта „Нидек корпорејшн“, који је пак најавио инвестицију од милијарду долара у Нови Сад.

Новосадски парламент саслушаће и извештај о стању безбедности саобраћаја у првој половини ове године. Извештај о стању јавног здравља током 2020. године Градско веће повукло је с дневног реда без образложења. Кад су извештаји на данашњој седници у питању, онај о извршењу буyета показује да су приходи од јануара до септембра остварени са по неколико процената преко плана, док су расходи реализовани са 71,65 одсто од деветомесечног плана.

Данас ће и формално бити озваничена намера Новог Сада да направи пешачко-бициклистички мост на стубовима некадашњег моста Франца Јозефа. Део Привредникове улице од броја 20 до броја 998 и Улица проф. др Драгослава Милисављевића, уколико буде данас усвојен предлог, требало би да се  уврсте у трећу пореску зону за порез на имовину. Наиме, како се наводи у образложењу, комунална опремљеност ових улица не испуњава критеријуе за другу зону, те се коефицијент за обрачун пореза смањује са 0,8 на 0,7.

Од урбанистичких планова који ће се наћи на Скупштини неке смо поменули, а издваја се и измена подручног плана којом се предвиђа изградња седмоспратнице уместо приземне куће у Улици војвођанских бригада 11, те план за Салајку, за који је СНС поднео амандман како би, наводи се образложењу, предвидео изградњу мреже даљинског грејања у овом делу града, која би се повезала са Топланом „Север“.

Од осталих тачака дневног реда, ту је и предлог за расписивање јавног конкурса за директора „Информатике“, програм располагања пољопоривредним земљиштем за ову годину, те одлука о формирању Савета за родну равноправност.

С. Кр.

 

Архива Дневника

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести