Веселиновић: Изградња регионалне депоније једино право решење

Градска депонија се од 1963. године користи за одлагање комуналног и чвртог отпада, о њеној санацији и изградњи новог комплекса за прераду, сепарацију и одлагање отпада прича се већ годинама.
р
Фото: Дневник (Ф. Бакић)

Концептуални оквир плана регионалне депоније, који је на јавном увиду до 13. фебруара, представља помак у решавању проблема управљања комуналним отпадом у Новом Саду и околини. Председник савета за комуналне делатности Скупштине града Новог Сада Слободан Веселиновић каже за “Дневник” да је изградња модерног центра за депоновање и рециклажу отпада једино право решење деценијског проблема.

- Нови Сад већ деценијама нема адекватно решен проблем одлагања отпада, а садашња градска депонија представља опасност по животну средину и здравље суграђана - нагласио је Слободан Веселиновић. - Према извештајима стручњака у граду се дневно прикупи и депонује 325 тона комуналног отпада, што значи да Новосађани годишње одлажу око 120.000 тона смећа.

Наш саговорник напомиње да, уколико се досадашња пракса одлагања и депоновања смећа настави по, како каже, бенефицираним ценама које су најниже у региону, до 2029. године на вратима Новог Сада биће преко два милиона тона смећа.

Концептуалним оквиром плана, регионална депонија ће бити смештена поред садашње градске и требало би да се простире на 247,14 хектара. Будући да ће се на планираном простору одлагати отпад не само из Новог Сада већ и из околине, процењује се да ће на том подручју депоновати од 70.000 до 160.000 кубика отпада годишње. Како је у плану наведено, количина, односно запремина отпада ће механичко-биолошким третманом бити смањена на 30.000 до 40.000 кубика, у најбољем случају, што подразумева проширење поља и то за 58 хектара.

- Не би требало заборавити да се број становника стално повећава, а то и привредни развој града неминовно ће довести до стварања још веће количине отпада - објаснио је Веселиновић. - Савремена регионална депонија, која ће дугорочно решити проблем одлагања отпада, представља једино право решење.

Слободан Веселиновић истиче да Градски одбор Социјалдемократске партије Србије, чији је председник, подржава градоначелника Милоша Вучевића у томе да се коначно реше два кључна проблема - депоније и пречистача отпадних вода.

- Велики пројекти који гарантују здравију животну средину, као и бољи и здравији живот грађана, подразумевају велика улагања, али и промену навика - нагласио је Слободан Веселиновић. - Корекција цене одношења смећа не би смела да буде препрека за реализацију капиталног пројекта. Очување здравља људи и животне средине не би требало да буде угрожено недостатком новца за изградњу савремене регионалне депоније и пречистача отпадних вода. 

Одрживи систем

Градска депонија нема уређен систем одвођења атмосферских и отпадних вода, па би требало решити и систем водоснабдевања. Планом је предвиђено да се атмосферска вода и даље одводи кроз мелиорациони слив “Врбак”, али ће њеном прерадом бити смањено загађење. Осим тога планирана је и изградња канализационе мреже, а урбанисти предлажу да се одради рекултивација земљишта, те засади трава, али и заштитно зеленило око комплекса нове депоније, које би требало да спречи ширење загађеног ваздуха, односно да загађујуће честице остану на површини депоније.

Урбанисти очекују да ће успостављање одрживог система за регионално управљање отпадом, смањити штетни утицај на животну средину и здравље садаших и будућих генерација. Како је наведено, предложено планско решење максимално ће рационализовати све расположиве ресурсе и уважити сва просторна ограничења у циљу формирања ефикасног комплекса регионалне депоније.

        Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести