Смештај ученика и распоред наставе по диктату ковида-19

Почетак нове школске године је све ближи, а с њим су дошли проблеми смештаја ученика и распореда наставе.
Beskontaktni toplomer 6
Фото: Бесконтактни топломер у Бранковом колу, фото: Дневник (С. Шушњевић)

Већина школских установа већ је анкетирала родитеље за тип наставе, а они су у већем броју желели да им деца часове похађају редовно, а дезобаријере, дезинфекциона средства и обавештења за обавезно ношење заштитних маски за лице већ су постављени унутар сваке школе. Једна од препорука Министарства просвете је да се ђаци током трајања дела наставе која ће се одржавати на даљину, задрже у домовима, да не би угрожавали родитеље и остале укућане, забринула је директорку средњошколског дома „Бранково коло” Јасмину Швоњу, која је рекла да не може да гарантује безбедност ученика када у слободно време бораве ван дома.

– Рад домова за ученике зависи директно од начина рада средњих школа, а тренутно немамо прецизну информацију о броју ученика – казала је Јасмина Швоња. – Не можемо спречити ученике да, када не иду у школу, посећују кафиће и друже се, јер морају имати слободно време, али се надам да ћемо сви бити довољно дисциплиновани, да нам вирус не би ушао у дом.

Ђаци који ће боравити у дому и особље „Бранковог кола” пре сваког уласка у зграду мериће температуру новим бесконтактним уређајем. Тај топломер прилагођен је свима те након што се рука приближи на 1,5 до два центиметра од мерача, температура се очитава гласовно и бројка се приказује на екрану, а уколико неко не носи маску, уређај ће га упозорити да је стави.

– На основу одлука појединачних школа, формираћемо васпитне групе тако да по собама буде што мање ђака – рекла је Јасмина Швоња. – Тако ће, у четворокреветној соби боравити максимално два ученика.

У „Бранковом колу” следеће недеље биће постављене УВ лампе у кухињи и трпезарији, које ће током ноћи уништавати вирусе и бактерије.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Све средње школе добиле су упутства за почетак школе, те се и Пољопривредна школа с домом ученика у Футогу определила за комбиновани тип наставе.

– Поштовали смо избор родитеља и на основу анкета одлучили да ће прва година редовно похађати наставу, а уколико буде могуће, и друга – казала је помоћница директора Пољоприредне школе с домом ученика Биљана Миловановић. – Пракса и вежбе ће се одвијати унутар школе, на нашем полигону, нарочито за трећу годину и матуранте.

По њеним речима, теоријска настава се може одвијати и путем интернета, а на даљину ће се слушати и изборни предмети. Она је такође казала да је план наставника да сваке друге или треће недеље организују испитивање ученика, а свака група ђака ће имати своју учионицу у коју ће наставници долазити да би се избегло потенцијално преношење заразе честим мењањем просторија.

– Општу дезинфекцију свих објеката на поседу школе урадили смо још у јуну, а до сада смо ту хигијену одржавали – објаснила је Биљана Миловановић. – Дезобаријере и дезинфекциона средства су постављени и сматрам да смо спремни за улазак ученика у школе. Општу дезинфекцију помоћних објеката смо урадили у јуну, а пошто смо након тога стално били у школи, просторије су свакодневно чишћене и дезинфиковане.

Основна школа „Мирослав Антић” у Футогу потпуно је припремљена, те ђаке жељно ишчекује.

– У нашој школи инфраструктурни услови су такви да можемо неометано да организујемо наставу и за млађе ђаке од првог до четвртог разреда, а и за старије, од петог до осмог – казао је дректор ОШ „Мирослав Антић” Немања Јовишевић. – Имамо довољан број учионица и велико двориште да бисмо спровели све прописане мере, а све разреде смо поделили напола, да у једној учионици не би било више од 15 ђака.

Ђаци ОШ „Мирослав Антић” остајаће у својим учионицама, а изузетак ће бити настава физике и хемије, где морају присуствовати огледним часовима. Између две групе које ће се смењивати, биће одређена дезинфекција у трајању од пола сата да би се пребрисале све радне површине, а кабинети проветрили.

Ситуација је слична и у ОШ „Ђура Јакшић” у Каћу, где ће нижа одељења часове похађати у групама, те ће једне недеље настава бити организована понедељком, средом и петком, а наредне уторком и четвртком. По речима директорке те школе Верице Летић, интензивно се дезинфикују све просторије, а и они су се, као и већина, определили за комбиновани тип наставе.

Коначне одлуке о смештају ученика се тек очекују, а управници домова и директори школа надају се најбољем могућим решењима, а како су нам казали, распореди и одређена правила подложни су променама, те ће се кориговати у складу с потребама ученика током школске године.

Д. Андулајевић

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести