Специјална олимпијада Србије за децу са инвалидитетом на Ђачком

Државно првенство Специјалне олимпијаде Србије у женској кошарци 3 на 3 за децу са инвалидитетом одржано је у великој сали на Ђачком игралишту.
1
Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Током такмичења одиграно је 12 утакмица, а учествовале су екипе из Пирота, Крушевца, Чачка, Јабуке, Панчева, Ниша, Крагујевца, Зрењанина и Новог Сада, док три екипе нису биле у финансијској могућности да дођу на такмичење.

– Последње две године су кључне за популаризацију кошарке 3 на 3 у Специјалној олимпијади јер је и у свету она све популарнија, стога ћемо и на  Светским играма у Берлину 2023. године имати представнике – и мушке и женске екипе – нагласио је национални директор Специјалне олимпијаде Србије Александар Станојевић. – Нажалост, првенство траје само данас, иако имамо жељу, вољу, али и капацитете да оно траје дуже, стога се искрено надам да ћемо идуће године тако нешто и остварити. Олимпијада је специфична по самој организацији јер прво морамо утврдити које су могућности наших спортиста, у овом случају спортисткиња, да се не би десило да су неки такмичари способнији у односу на неке друге, и тако избегнемо неравноправности на терену.

По његовим речима, Специјална олимпијада Србије је сврстана у другу категорију спортова у Министарству омладине и спорта, што је чини равноправном с другим спортским савезима. Чак се могу похвалити да имају један од водећих програма у Европи.

– Трудимо се да готово сваког месеца имамо неко такмичење, превасходно због деце, да би имала могућност континуирано да се баве неким спортом – рекао је Станојевић. – Када смо почели то да радимо, дошли смо на идеју да оснујемо клубове да би могла долазити и тренирати и деца која нису у школском систему јер сматрамо да је спорт једна од најбољих ствари за инклузију и социјализацију те осетљиве популације у нашем друштву. Министарство омладине и спорта нам је помогло да одемо на Светске игре, на којима смо освојили 17 медаља, што је одличан резултат квалитетног рада у Специјалној олимпијаде Србије. Сваке године имамо око 100 деце више, што нам је доказ да добро радимо, а родитељи и локална заједница то препознају, и то нам је веома драго.

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Како је рекла сарадница Министарства просвете, науке и технолошког развоја из Школске управе Нови Сад Соња Миладиновић, Специјална олимпијада је микродогађај који би требало да оствари снажан ођек о рушењу предрасуда, стереотипа и дискриминације, која, нажалост, постоји у нашем друштву.

– Надам да ће та олимпијада допринети томе да наше друштво постане много демократичније, а свака активност која се дешава на укључивању деце и младих из осетљивих друштвених група доприноси рушењу предрасуда – поручила је Соња Миладиновић.

Организатори пројекта су Спортско друштво „Милан Петровић” Школе за основно и средње образовање „Милан Петровић” с Домом ученика и Спортски савез Специјална олимпијада Србије.

И. Бакмаз

Фото: С. Шушњевић

 

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести