Српски КУД „Африка” из Јоханесбурга први пут гост Новог Сада

Чланови Српског културно-уметничког друштва „Африка” из Јоханесбурга ових дана први пут бораве у Новом Саду, у организацији Завода за културу Војводине, што је на посебан начин обележило њихову сарадњу, а програм културних догађаја нашег града додатно обогатило.
1
Фото: Dnevnik.rs

Завод за културу Војводине им је, као домаћин, приредио садржајан програм, од посете манастиру Велика Ремета, до изложбе народних ношњи Војводине у Музеју Војводине, обиласка Петроварадинске тврђаве, Стражилова и Сремских Карловаца, а лепа сарадња остварена је између СКУД-а „Африка”, АКУД-а „Соња Маринковић” и КУД-а „Светозар Марковић”, заједничким наступом у Позоришној сали НИС-а у недељу увече.

„Африка” је једино српско културно-уметничко друштво на афричком континенту, основано 2010. године, чија је основна жеља да окупља српску заједницу у Јужноафричкој Републици ради очувања, неговања и промоције српске културе, фолклора, историје и других вредности.

– Желимо да бар део наше богате фолклорне традиције пренесемо младима, да не забораве одакле потичу, науче фолклор, песму и игру, да причају српски, јер живимо у мултинационалној средини – објашњава руководилац фолклорне секције СКУД-а „Африка” Срђан Будимир. – Веома је важно да осећају и буду повезани с матицом Србијом.

Српско културно-уметничко друштво „Африка” основано је на иницијативу неколицине наших људи који дуги низ година живе у тим крајевима и свесни су усамљености, неминовно присутне у страној држави. Броји око 50 чланова, међу којима су млађи који активно играју фолклор и старији – љубитељи фолклора, који га никад нису играли, али долазе да би се дружили.

Африкаје једино српско културно-уметничко друштво на афричком континенту, основано 2010. године, чија је основна жеља да окупља српску заједницу у Јужноафричкој Републици

Упркос чињеници да и тамо мањак новца представља препреку, СКУД „Африка” је много постигао током досадашњег постојања. Организатори су Међународног фестивала фолклора, у оквиру којег окупљају националне заједнице у Јужној Африци, а чији је гост прошле године била директорка Завода за културу Војводине Смиљана Влајић, након чега је успостављена сарадња. Фестивал је окупио 15 представника различитих земаља, Шпаније, Грчке, Португала, Русије, Индије и других, као и локалне црначке групе. Културно-уметничко друштво „Завичај” из Злакуса је 2014. године било гост „Африке”, а посета је и узвраћена.

– Током године организујемо много манифестација различитог карактера – наглашава Будимир. – С поносом истичемо четири фестивала српског филма, а организујемо и гостовања наших глумаца, углавном у монодрамама. Долазили су нам Лазар Ристовски, Лане Гутовић, Радослав Миленковић... Имали смо вече посвећено Иви Андрићу, па нам је у гостима био истоимени кабаре. Обележавамо наше националне празнике, попут Дана државности, и учествујемо у прославама наше цркве.

Фото: Dnevnik.rs


Важно неговање обичаја, песме и игре у дијаспори

Представнике Српског културно-уметничког друштва „Африка“, руководиоца фолклорне секције Срђана Будимира и чланицу Управног одбора Мериму Галовић, јуче је у Бановини примила покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић. Изразивши задовољство што су, како домаћа публика, тако и гости, одушевљени наступом СКУД-а „Африка“, Драгана Милошевић је нагласила да је то разлог да таквих сусрета буде још, у чему ће секретаријат на чијем је челу и Покрајинска влада бити сигурни партнери.

– Посебно је важно неговање српске традиције, обичаја, песме и игре у дијаспори, где се концерти организују много теже него у самој матици и зато ћемо се трудити да вам у томе помогнемо – истакла је Драгана Милошевић, и додала да је најбољи амбасадор сваке земље, па и наше, управо култура у свим њеним сегментима.

Мерима Галовић и Срђан Будимир су представили активности друштва, с акцентом на фестивал српског филма, као и гостовање глумаца. Посебно су поносни на 24. септембар, „Дан културног наслеђа“, када се свака национална заједница, па и српска, представља и промовише на најбољи могући начин.


Успех СКУД-а „Африка” ипак се умногоме огледа у остварењу жеље да окупи младе и код њих очува свест о земљи порекла, српској култури и традицији.

– Рођена сам у Јужноафричкој Републици, а родитељи су ми из Србије и Црне Горе – каже чланица СКУД-а „Африка” седамнаестогодишња Сандра Мишић. – Тамо сам одрасла, а у кући говоримо на српском. Фолклором сам почела да се бавим пре осам година, најчешће смо наступали у Африци, а кад је реч о Србији, били смо у Ужицу. Ван фолклора обично долазим у Београд, а у Новом Саду сам први пут и одушевљена сам. Миран је у поређењу с Београдом, људи су заиста предивни, баш као и град. Јуче смо посетили манастире Велику Ремету и Крушедол, данас идемо на Петроварадинску тврђаву, једва чекам да је видим. Надам се да ћу у Нови Сад доћи поново.

Б. Павковић

Фото: С. Шушњевић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести