Старом двору у Карловцима мајстори удахњују нови живот

Дугоочекивана обнова унутрашњости зграде Старог двора у Сремским Карловцима, подигнуте 1859. године за време патријарха Јосифа Рајачића у стилу бидермајера, почела је 26. августа и, по очекивањима епископа сремског Василија, до краја године би требало да буде завршена.
srk
Фото: Приватна архивса

Радовима је обухваћен спрат тог здања у којем су у прошлости биле одаје поглавара Српске православне цркве, сала за седнице Синода, салон, кухиња и чиновничке канцеларије.

У том делу зграде, када радови буду завршени, биће и даље део намењен патријарху, сала за седнице, као и осам соба с купатилима за чланове Синода и госте из помесних цркава када буду у посети Епархији сремској, мала кухиња, амбуланта.

– Годинама покушавам да Стари двор оспособим за употребу – каже за „Дневник” владика Василије. – Својевремено ми је благослов и задатак да то учиним дао патријарх Павле. Чим су се стекли услови, реконструисан је кров и уређена фасада. Последњих година, откако је Патријаршијски управни одбор преузео бригу о узгоју винограда и производњи вина, у приземљу је највећи део објекта прилагођен тој делатности, отуда тамо већ неко време постоје вински подрум и сала за дегустације. Тако је остало само да се побринем за спрат који је био поприлично запуштен. Коначно смо се упустили и у тај подухват с благословом патријарха Иринеја.

Фото: Приватна архива

Адаптација је поверена компанији „Врекић” из Манђелоса. По речима владике Василија, трошкове радова, које надзире Покрајински завод за заштиту споменика културе, сноси Епархија сремска, а процењена вредност је око десет милиона динара.

У плану је, како владика Василије каже, да намештај, уколико за то постоји могућност по оцени стручњака, буде рестауриран и конзервиран, док се за опремање соба предвиђа набавка новог истоветног мобилијара.

Две деценије у својој 160 година дугој прошлости део Старог двора био је у служби Руске заграничне цркве. У засвођеном делу у којем је сада вински подрум до Другог светског рата био је руски Храм Рождества Пресвете Богородице.

 

З. Милосављевић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести