“Светионик знања” конкурс за средњошколце Србије

Конкурс за учешће у пројекту “Светионик знања”, намењен ученицима који уписују трећи и четврти разред средње школе, отворен је до 5. августа, а будући учесници могу да се пријаве путем електронског формулара на Фејсбук и Инстаграм страници “Инфополис омладински инфо-центар”, истоименом Твитер-налогу и сајту infopolis.rs .
e
Фото: Приватна архива

„Светионик знања“, пету годину заредом, подстиче средњошколце да кроз креативан и поучан вишемесечни рад савладају основе писања и презентовања пројеката, а све кроз дружење и тимски дух. У такмичењу ће учествовати 60 средњошколаца из 15 градова Србије, а теме за писање пројеката су туризам, екологија, јавно здравље, култура и уметност, друштвена одговорност и активизам.

У први круг селекције улази осморо средњошколаца из сваког града, од којих ће четворо представљати свој град. Кандидати који буду прошли први круг биће обавештени до 9. августа и позвани у други круг, у оквиру којег ће уследити онлајн интервју. Изабрани учесници ће о коначном избору бити обавештени до 25. августа. Пројекат „Светионик знања“ реализује Асоцијација за афирмацију културе, уз подршку Министарства омладине и спорта Републике Србије, а партнерска организација у нашем граду је “Едит центар”.

- Учесници ће проћи обуку за писање предлога пројеката, која ће бити одржана од 3. до 5. септембра у Ваљеву – објашњава координатор за Нови Сад у оквиру пројекта „Светионик знања“ Новак Станишић. – Сваки град има свог ментора који ће помоћи кандидатима, а у избору понуђених тема, групама ће бити задата по једна. Имаћемо око два и по месеца за спремање предлога пројекта на задату тему, а крајем новембра ће, у оквиру завршног догађаја, сви представљати своје радове.

Три најбоља пројекта биће новчано подржана и реализована у локалним заједницама из којих долазе.

- Ово је заиста добра прилика за средњошколце да нешто промене и учине добро за локалну заједницу из које долазе – сматра Новак Станишић. - Уз пријаву је изузетно важно да кандидати образложе конкретну мотивацију за учешће у пројекту – зашто би желели да учествују, зашто би требало изабрати управо њих, шта је то што би променили у свом граду и слично. Занимљив је податак да веће интересовање за пројекат влада у мањим срединама. Средњошколци су нам генерално нешто слабије активни и мислим да је ово један сјајан пројекат и повод да се анимирају и изразе своје идеје. Уз титуле Омладинске престонице Европе и Европске престонице културе, наш град додатно пружа могућност младима да се активирају, што је посебно значајно. Добро је да се чује глас младих, да буду иновативни и не задовољавају се искључиво стањем које затичу. Осим тога, важно је да пројекти које осмисле буду трајни.

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести