Температурне промене одговорне за вирусне инфекције најмлађих

Неуобичајена појава високих температура и топлог времена за ово доба године може пријати неким људима, нарочито онима који не воле зимске чаролије, али исто тако може умногоме нашкодити нашем здрављу.
1
Фото: В.Фифа

Промена температуре погодује развоју микроорганизама, нарочито вируса, а с обзиром на то да је последње две недеље жива на термометру достизала близу 20 степени, то је нарочито погодовало развоју вируса инфлуенце, који изазива грип. Чекаонице су недељама пуне, како одраслих, тако и деце, а по речима специјалисте педијатра др Госпаве Гвозденац Драгичевић, уз грип су присутни и бројни други вируси који изазивају симптоме сличне грипу.

– У последње две недеље родитељи су забринути јер деца добијају високу температуру, малаксала су, кашљу, имају болове у мишићима, а нека чак и повраћају, уз пропратну дијареју – каже др Госпава Гвозденац Драгичевић. – Углавном смо имали више случајева развоја болести код деце школског узраста, мада се учестало јављају и малишани која похађају вртиће. Најчешће дијагнозе су вирусне инфекције и симптоми се код деце поклапају, поготово због боравка у затвореним просторијама, односно школама и вртићима, тако да сви имају готово идентичну клиничку слику.

По њеним речима, у склопу грипа могу се јавити дијареја и повраћање, стога се, уколико уз то особа има симптоме сличне грипу, може искључити могућност стомачног вируса. Докторка је објаснила да није неопходно да детету скроз падне температура након примене лекова за њено снижавање. Битно је да се она барем мало снизи јер је температура знак борбе организма с проблемом, а ако се потпуно обори, организам губи то својство.

Неопходно је често прање руку, употреба марамица током кијања и кашљања, а родитељи треба чешће да перу играчке којима се деца играју, али и да смање контакт с оболелима (Др Госпава Гвозденац Драгичевић)

– Овом приликом бих апеловала на родитеље и саветовала да не долазе одмах да се јаве лекару уколико температура скочи, већ да је скидају свим методама о којима углавном причамо у ординацијама – поручује докторка. – Ту мислимо на примену антипиретика, односно лекова за снижавање температуре, уз туширање и довољну хидратацију, односно унос течности јер се доста губи током трајања високе температуре. Такође се препоручује чишћење дисајних путева, а уколико дете има пропратни кашаљ, углавном се може дати неки сируп који ће бити ефикасан. Наравно, важно је и проветравати просторије, али не док дете ту борави, јер се тако смањује концентрација вируса у ваздуху унутар дома. Неопходно је и често прање руку, употреба марамица током кијања и кашљања. Углавном саветујемо родитељима да чешће перу играчке којима се деца највише играју, али и да смање контакт с оболелима. Уз све то, неопходно је уносити довољно млаких напитака и воћа и поврћа, уз лаганију исхрану и клиничка слика ће се брзо побољшати.

Како каже, постоје и родитељи који желе да укључе народну медицину, коју су користиле наше баке и маме, што није наодмет, често се деси да је и она поуздана и ефикасна, али је неопходно укључити и антипиретике уколико дете има високу температуру, изнад 38,5. У вирусним инфекцијама температура хоће често да скаче на свака три сата, а пошто сирупи могу да се дају на најмање четири сата размака, некада је просто неопходно користити и народне лекове.

И. Бакмаз

Фото: В. Фифа

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести