Третирана станишта азијског тиграстог комарца

Екипе новосадске „Циклонизације“ извеле су у четвртак током дана и увече, као и јуче током дана прву овогодишњу серију третмана против одраслих форми инвазивних врста комараца на територији Новог Сада. Како наводе из овог предузећа, третмани су изведени на Детелинари, Новом насељу, Сајмишту, Авијатичарском насељу, у Роткварији и Банатићу.
e
Фото: Pixabay.com

- Ови третмани су изведени чим је мониторинг показао присуство инвазивне врсте комараца - објашњава менаyер за односе са јавношћу „Циклонизације“ Дарио Аћимовић. - Пет екипа прексиноћ је радило третмане наведених насеља УЛВ генераторима постављеним на аутомобиле, док су две екипе спровеле у четвртак и петак директне третмане на самим микроизвориштима азијског тиграстог комараца којима је било могуће прићи. У претходном периду спроведен је и третман против ларви тиграстог комараца на познатим микро извориштима у наведеном деловима града.

Према његовим речима, искуства “Циклонизације” показују да су изворишта тиграстих комараца (Aedes albopictus) у урбаним срединама Новог Сада, пре свега, запуштена дворишта приватних кућа и предузећа, али и кишничаре, септичке јаме, одложене старе гуме, сливници, шахтови, саксије за цвеће, бурад, кофе, као и све посуде у којима се накупља кишница. На терену су, каже, узорковане ларве тиграстог комарца и из микро изворишта, као што су пивске флаше, конзерве, амбалаже у којима је било довољно нутријената и воде да се формира целокупан развојни цикус ове врсте.

- Оваква изворишта у домаћинствима неопходно је прекрити или уклонити како се не би накупљала вода. Уколико грађани у свом дворишту или околини поседују кишничаре, шахтове, бурад и друге посуде са водом, тај проблем могу да пријаве нашем кол центру на 021/641 23 22. Наше екипе ће, по дојави, спровести детаљан преглед терена и, ако је потребно, извести ларвицидни третман. На тај начин спречићемо заједно ширење ове агресивне врсте комараца, објашњава Аћимовић.

Иначе, стручњаци “Циклонизације“ званично су одрасле јединке тиграстог комараца у Новом Саду детектовале 2018. године. Од тада се, у сарадњи са градском управом, ова врста посебно прати и изводе се циљани третмани њиховог сузбијања. Град Нови Сад је и прва локална самоправа у Југоисточној Европи и Србији која је поставила систем детекције и уништвања азијског тиграстог комарца.

Током протеклих сезона детектовано је ширење ове инвазивне врсте из првобитних резервоара у околини Партизанске улице по оближњим деловима града: Детелинари, Банатићу, Сајмишту, Салајци, Роткварији, Новом насељу и Авијатичарском насељу.

Чињеница је да последњих година није било праве зиме и континуираних ниских температуре, те је очекивано и то што није било природне редукције њихове бројности. Зато наши стручњаци од почетка сезоне прате бројност и распрострањеност ове врсте комараца и када год се укаже потреба изводе третмане - каже Аћимовић.

Тиграсти комарац је инвазивна врста, пореклом из Југоисточне Азије, која се последњих година шири по Европи. До ширења долази због повећеног и убрзаног промета роба у свету, али вероватно и због измењених климатских услова последњих година. Оно што одликује тиграсте комарце је чињеница да им је за репродукцију довољна и изузетно мала количина воде. Реч је о комарцима који су обично ситнији од домаћих речних и урбаних комараца, али и изузетно агресивним у тражењу крвног оброка. При томе, за разлику од домаћих који углавном имају пик ујутро и увече, тиграсти комарци су активни и “гризу” већи део дана.

С. И. И.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести