У Гимназији „Исидора Секулић” математика све популарнија

Да би компликовану математичку науку приближила свим ученицима, наставница у Гимназији „Исидора Секулић” Мирјана Јовановић већ годинама, кроз различите занимљиве подухвате, гимназијалце „мири” с математиком, чак и ако немају „кликер” за то. Као резултат, њени ђаци су већ четири пута учествовали на Европској математичкој конференцији „Euromath”, која се сваки пут одржава у другом граду.
x
Фото: privatna arhiva

– Секција је намењена свим ученицима, с мање или више склоности за математику, где на различитим животним областима примењују математичка знања – објашњава Мирјана Јовановић. – Такве активности популаризују науку много више него такмичарски задаци. Као логичан наставак секције, наставница Јовановић први пут је пре неколико година с двоје матураната учествовала на „Euromath”-у. Реч је о манифестацији на којој се деца испољавају на разне математичке начине, а до сада су освојили по једно прво и друго место у категорији која захтева да у неколико минута лаицима објасне неки математички појам. Ове године, Гимназија је први пут учествовала у категорији писања, а ученице Марија и Милица одабрале су да ураде опширно истраживање из области генетике, односно молекуларне биологије, кроз призму математике.

– Пошто је ДНК у свакој нашој ћелији дугачак два метра, рад се базира на томе како се та два метра сабију на дужину ћелијског једра, кроз математички процес – објашњава Милица Јуришић.

Заједно с Маријом Павловић, на том пољу је, каже, радила више од године, али им није било напорно јер воле ваннаставне активности. Упркос треми, на конференцији су побрале многе похвале, нарочито тима из Русије.

– Направиле смо и модел од вунице, који смо послале у публику да извлаче нити и виде колико је заправо тешко да се одмота – каже Марија. – Ипак, део рада у којем смо се бавиле применом фрактала у медицини, посебно у дијагностици канцера, по мени, убедљиво је најважнији.

Фото: privatna arhiva

Иако тиме ученици добијају несвакидашње вредно искуство, наставница Јовановић напомиње да је пут на Конференцију скуп те да им у томе пуно помаже управа Гимназије. Згодно је и то, каже, што се од прошле године сличан догађај одржава и у нашем раду, на Природно-математичком факултету, у организацији Друштва математичара Новог Сада.

Д. Р.

Од вишка глава не боли

Иако се можда неким тинејџерима ваннаставне активности чине као губљење времена, Марија Павловић и Милица Јуришић међу онима су који бране супротан став, а својим примером то и потврђују.

– Треба пробати и ако нас не занима јер можда тако откријемо неко ново интересовање – поручује Марија. – Јер, многи, укључујући и мене, још не знају шта ће после средње, а ове ваннаставне активности заиста у томе могу помоћи.

 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести