У основним школама на Клиси и у Шангају библиотекарка помаже ђацима у учењу

Осим редовне помоћи при учењу и свакодневним обавезама коју пружа деци из Шангаја која наврате у тамошњи огранак Градске библиотеке „Трифун Димић”, библиотекарка Драгана Димитров ће од сутра помагати и школарцима ОШ „Душан Радовић” на Клиси и шангајске „Вељко Влаховић”.
Biblioteka na nogama Sangaj 2
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Реч је о пројекту „Библиотека на ногама”, који је јуче покренут између Градске библиотеке у Новом Саду и те две осмолетке, а који подразумева да Драгана досадашњи рад с децом прошири и премести у школе, где ће код учења и домаћих задатака помагати деци која имају највише проблема у праћењу наставе.

„Идеја о пројекту поникла је тако што су деца долазила у библиотеку тражећи помоћ при учењу”, објашњава Драгана Димитров.

„Нисам увек умела да одговорим на њихове потребе јер нисам знала како учитељи раде с њима. Ти малишани су неретко део специфичног програма за учење, имали су домаће задатке другачије од својих вршњака, а нису умели да ми објасне шта имају за домаћи и шта треба да науче. Због тога се јавила потреба за свакодневном комуникацијом с њиховим учитељима и учитељицама. Ту је и зачета идеја. Овако ће бити једноставније свима, а након часа, деца ће моћи да дођу са мном у библиотеку да наставимо учење.”

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

У пројекат ће бити укључени ђаци који још увек нису савладали читање, писање и основне математичке функције. Одабраће их учитељице и учитељи, а рад с Драганом трајаће током целе текуће школске године. Будући да је школа у Шангају на неколико минута од Драганиног радног места, библиотекарка ће у ту осмолетку одлазити четири пута недељно, а на Клису два пута по један школски час.


Промоција ромске књижевности

Осим помоћи при учењу, Драган Димитров ће школарцима с којима буде радила представљати ромску књижевност, с обзиром на то да је огранак „Трифун Димић” познат по значајном фонду ромских аутора. Тиме ће пројекат „Библиотека на ногама” добити посебно на значају.

„Драгана и тај огранак битно су допринели културним капацитетима града у сусрет 2021. години, када ћемо бити Европска престоница културе, а посебно смо поносни на то што овај пројекат реализујемо с двема тако дичним школама с озбиљним задацима”, каже директор Градске библиотеке Драган Којић.


„У нашој школи има око 450 ромске деце, од које велики број живи у тешким, нехигијенским условима, с неписменим родитељима”, каже директорка ОШ „Душан Радовић” Славољупка Михајловић.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

„Они често код куће немају услове да неко ради с њима. Ово нам много значи јер ће деца имати помоћ стручњака и вероватно ће у школу долазити много срећнија него раније зато што их неко бодри.”

„Директорка ОШ „Вељко Влаховић” Љубица Грубач сагласна је у томе да ће тај пројекат бити од велике користи због надокнаде оног дела рада с децом који би требало да се дешава код куће. Тада ће, нада се, резултати коначно одговарати уложеном напору. Драгани ће на располагању бити сва наставна средства и уyбеници којима школа располаже.”

Д. Ристић

Фото: С. Шушњевић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести