У СТАРИМ ЛЕДИНЦИМА Село живнуло, ал` има још посла

Мештани Старих Лединаца још увек чекају канализацију, која би, како нам је рекла председница Савета месне заједнице Јелена Ћорковић, требало да се гради крајем наредне године.
Ledinci
Фото: Dnevnik.rs

Сви они мораће да се стрпе и сачекају да се најпре заврши канализациона мрежа у Боцкама, која би требало да буде продужена ка Старим Лединцима.

– У селу има доста домаћинстава па нам недостатак канализације ствара велики проблем, али боримо се како морамо – прича Јелена Ћорковић. – Имали смо неких већих проблема. Ми у Старим Лединцима нисмо имали воду ни инфраструктуру, али све је сада кренуло бољим током. Живот генерало иде набоље, село је почело да се уређује, али још увек није онако како би требало.

У Старим Лединцима тре­нутно живи нешто више од 1.000 становника, а међу њима је око 300 деце, која, по речима председнице Савета МЗ, немају место за забаву. Доста њих свакодневно одлази на игралиште, које је пре неколико година уредио Град Нови Сад. Ту су недавно постављени нови голови и мреже, као и рефлектори. Додаје да омладина путује у средње школе и на факултете градским аутобусом.

Фото: Dnevnik.rs

– Омладина је код нас „осуђена” на то да седи у центру на клупама и бетонским степеницама јер немамо играоницу, чак ни кафић – казала је Јелена Ћорковић, и додала да ће се то ускоро променити јер Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе 2021” припрема пројекат у њиховом насељу. – Договорили смо се да нам ураде мали трг у центру, покрај паркинга. На бетону ће бити осликан грб Старих Лединаца. Биће постављене клупе, а требало би да се ту нађе и мали амфитеатар. Омладина би се ту могла окупљати и дружити. Они су то лепо замислили.


Завршена хидроизолација на цркви

Град Нови Сад помогао је прошле године да се уради хидроизлоација на Цркви Светог Николе. Како смо сазнали, црква је комплетно просецана и извлачена је влага, због које је тај верски објекат почео изнутра да пропада. Наша саговорница је казала да су зидови почели изнутра да се урушавају те су морали то да зауставе. Како каже, требало би ускоро да се постави и ограда око цркве.


Због тога што у Старим Лединцима тренуто има око 150 малишана узраста до седам година, месна заједница је успела да уговори градњу јаслица, које ће бити зидане до већ постојећег вртића.

– То нам је важна новина, пошто имамо много деце, а ро­дитељи имају проблем с одвођењем малишана у вртић, неки су успели да се упишу, неки нису, а основни проблем је тај што немамо довољ­но места – објасни­ла је наша саговорница. – То је пројекат који вреди око 16,5 милиона динара. Новац је одо­брен, ради се документација и када се то заврши, очекујемо почетак радова. Мо­ћи ћемо да примимо већи број деце од тренутног јер у вртићу имамо две-три групе. То је мало јер су потребе много веће.

Фото: Dnevnik.rs

Она објашњава да су бољем животу допринела удружења и домаћинства која се баве етно-туризмом, а пошто су Стари Лединци обележени као стаза здравља и на траси су Фрушкогорског маратона, у село наилазе планинари, али и туристи, и страни и домаћи. Мештани тог села баве се углавном пчеларством, воћарством и пољопривредом у оближњим атарима.

Доста младих ради у јединој фирми у насељу, која се бави производњом меда и слат­киша. Раније је, како каже, доста њих радило у копу „Сребро”, али су сви они остали без посла када је он затворен.

В. Бијелић

Фото: Dnevnik.rs

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести