Ученици комбиновали дигиталну технологију и самоодбрану у ОШ „Вељко Влаховић“

Занимљива интерактивна радионица одржана је јуче у ОШ „Вељко Влаховић” у Шангају.
r
Фото: Dnevnik.rs

Ученици виших разреда те школе, под надзором идејног творца пројекта „Šangaj rules” Даниеле Игњатић и школског педагога Бојане Марковић, комбиновали су практичну самоодбрану и дигиталну технологију.

Наиме, под покровитељством Управе за спорт и омладину – Конференције за младе града Новог Сада, а у оквиру реализације програма и пројеката од јавног интереса у области омладинског сектора, остварују се циљеви и спроводе активности дефинисане апликацијом „Нови Сад – Омладинска престоница Европе 2019. године”, а у складу с Локалним акционим планом политике за младе Новог Сада 2015–2018. Управо је то један од пројеката који реализује АСК „Петро Макс”, у сарадњи с Међународним удружењем тело­хранитеља и заступником крав маг вештине, председником и тренером Милорадом Јекићем. Да све буде како треба, побринула се и Дуња Беквалац у име Центра за развој и друштвену интеграцију, која је радила мониторинг радионице у ОШ „Вељко Влаховић”.

Дванаесторо ученика од 5. до 8. разреда било је подељено у две екипе, од којих је једна помно упијала савете Милорада Јекића, увежбавајући вештине самоодбране у одређеним ситуацијама, док је друга, предвођена главним камерманом Стефаном Поважаном и његовим асистентом Алексом Кнежевићем, све помно снимала дигиталном апаратуром.

– Циљ је да касније од наученог и снимљеног направимо спот, кратак филм, презентацију или једноставно плакат, и све то поставимо на наш „Јутјуб” канал „Активан живот” или „Фејсбук” страницу „Šangaj rules” – рекла је Даниела Игњатић.

Фото: Dnevnik.rs

Милорад Јекић је пре две недеље, на свечаности у Будви, добио признање за најбољег тренера за телохранитеље у конкуренцији 200 кандидата из 26 земаља, а крав маг вештину научио је у Израелу, Русији и Немачкој.

Деци је нарочито интересантно било када им је Јекић описивао непријатне ситуације у којима се могу затећи када се ускоро, по завршетку основне школе, сами упуте у велики град, и како да се најбезболније извуку и заштите у тим тренуцима. Како се ослободити силеџије, како се заштитити у пожару, како помоћи повре­ђеном, како побећи... само су неки примери које је тај тренер деци предочио, а потом им и на практичан начин демонстрирао, при чему су ђаци имали прилику да показано понове, што је пропраћено и смехом и уздасима, али изнад свега дивљењем.

И док су ученици Тара Микић, Јована Репчак, Марина Мандарић, Тамара Вујичић, Александра Секол, Александра Нинковић, Ања Кнежевић, Драгана Игњац, Милош Гајан и Александар Нинковић слушали Милорадове савете, покушавајући да са­владају основне технике самоодбране, Стефан Поважан је све то помно бележио камером.

– Добро се сналазим у улози сниматеља – видно задовољан рекао је ученик седмог разреда, можда будући камерман неке познате телевизијске куће. – Лепо се осећам када задатак испуним на најбољи начин, а при томе и научим нешто ново. Трему немам, заправо, уживам у овоме јер ме занимају дигиталне технологије, а највећи пороблем био ми је да ускладим свој део посла с другарима које снимам, али сам и то временом савладао.

        Текст и фото: С. Савић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести