Ускоро обнова куће Милунке Савић у Степановићеву

Завод за заштиту споменика културе недавно је одабрао три фирме које ће обновити кућу Милунке Савић у Степановићеву.
1
Фото: Dnevnik.rs

Реконструкција приземног објекта у ком је живела хероина, коју су Французи прозвали “српска Јованка Орлеанка”, коштаће око 2,9 милиона динара с ПДВ-ом и биће завршена за два месеца. Грађевинско-занатски и конзерваторско-рестаураторски радови поверени су београдским предузећима “Орнамент-инвестинжењеринг”, “Никовић компани” и “Грамар”, с којима је градски Завод и раније сарађивао, а, како се из тендерске документације може приметити, планирана је обнова фасаде и крова, као и замена столарије и израда уличне ограде.

Након обијања дотрајалог и оштећеног малтера до здраве подлоге, односно опеке, планирано је наношење фабрички справљених малтера, који су по саставу и техничким карактеристикама намењени реновирању историјских објеката. Контактна зона фасаде и тротоара биће обрађена хидроизолационим водоодбојним малтером, док ће у висини сокле на подножју фасаде и зидова ајнфорта бити нанети паропропусни малтери.

Предвиђена је замена кровног покривача новим, као и поправка и евентулна замена оштећених елемената конструкције. Тим радовима обухваћено је и извођење вентилисаног крова са новим летвама и постављањем водонепропусне и паропропусне фолије. Осим тога, планирана је демонтажа и постављање нових вертикалних и хоризонталних олука, а биће замењена и оштећена лимарија на крову.


Српска Јованка Орлеанка

Почетком двадесетих година прошлог века Милунка Савић је за заслуге у рату од државе добила имање у Степановићеву, које се налази у улици која по њој данас носи име. На том поседу је подигла кућу и са сестром обрађивала земљу, док, у потрази за бољим животом, с децом није отишла у Београд, где је 1973. године и преминула у 81. години. Сахрањена је на Новом гробљу у Београду, а 40 година касније, 2013. године, њени посмртни остаци пренети су из породичне гробнице у Алеју великана.

Хероина Балканских ратова и Првог светског, Милунка је жена с највише одликовања, али је, без обзира на велике заслуге, већи део свог живота провела радећи тешке физичке послове. Рањавана је чак девет пута и Французи су је због велике храбрости прозвали “српска Јованка Орлеанка”. Општи утисак је да су жену невероватне храбрости, чак два пута одликовану орденом Легије части и једину жену на свету с француским орденом Ратни крст с палмом, њени сународници заборавили. Интересантан је податак да је, иако занемарена, Милунка одбила понуду да се пресели у Француску и ту добије војну пензију, те остала да живи у Београду.


Како је у тендерској документацији наведено, столарија ће бити замењена, односно биће направљена нова по узору на стару дотрајалу.

На свим фасадним површинама планирано је наношење високо паропропусне силикатне боје, по избору конзерваторског надзора, с тим да ће бочни зид с десне стране бити дерсован, уколико то због близине суседног објекта буде могуће.

Кућа у Улици Милунке Савић 4, иначе, има статус претходне заштите, те стога њену обнову финансира Завод за заштиту споменика културе.

Ј. Вукашиновић

Фото: архиваДневника

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести