Велики број радова пристигао на конкурс за уређење малих јавних простора

За најбоља решења урбанистичко-архитектонског конкурса за уређење малих јавних простора „Нова места” јавност ће сазнати 25. септембра, када шесточлани жири међу 57 пристиглих радова одабере идејна решења за четири „урбана џепа” у месним заједницама Јужни Телеп, Сремска Каменица, Ковиљ и Детелинара.
Žiri urbanističko-arhitektonskog konkursa „Nova mesta”  Foto: Dnevnik.rs/S. Šušnjević
Фото: Жири урбанистичко-архитектонског конкурса „Нова места”  Фото: Дневник.рс/С. Шушњевић

Из Фондације „Нови Сад 2021” истичу да су грађани активно учествовали у одабиру и смерницама за уређивање тих простора, а да ту није крај њиховом ангажовању јер ће на конкурсу бити додељена награда на основу гласова грађана који на интернет сајту novisad2021.rs буду гласали до 24. септембра за њима најбоље решење.

Ипак, међународни стручни жири, који ових дана има пуне руке посла, одабраће по једно идејно решење за сваку локацију, чији аутори ће бити награђени с по 125.000 динара. Награда грађана пак износи 75.000 динара. Стручни жири чине истакнуте архитекте и урбанисти из Србије и региона: дипломирани инжењери архитектуре др Дарко Полић, доц. др Павле Стаменовић, доц. др Рене Лисац, Вера Голубовић и Дејан Митов као и социолог доц. др Ана Пајванчић Цизељ.

„Задовољан сам одзивом, како у броју, тако и у квалитету пристиглих радова“, каже доцент на Архитектонском факултету у Београду др Павле Стаменовић.“Радује и посвећеност струке јавним просторима од значаја за локалне заједнице. Али не само архитеката и урбаниста већ је позив био отворен и за интердисциплинарне тимове, као и у припреми пројекта, где је помоћу фокус-група на локалу дефинисан програм конкурса. Такорећи, програм је формулисан и на основу гласа грађана с локала. Није толико уобичајено да се у пракси до решења за јавне просторе долази кроз јавни позив. Могло би то чешће бити случај, тим пре јер је у питању јавна ствар. У том случају, отвореност целог процеса веома је важна.“

Међу 57 пристиглих радова биће одабрана идејна решења за четири „урбана џепа” у месним заједницама Јужни Телеп, Сремска Каменица, Ковиљ и Детелинара

Његов колега из Загреба др Рене Лисац, доцент на Архитектонском факултету у Загребу и председник Друштва архитеката Загреба, у свом граду покренуо је пројекат „Загреб за мене”, који је био један од узора за пројекат „Нова места”, где је укључио јавност у процес уређења јавних простора.

„То је специфиничан процес, другачији од оног како иначе град уређује град, једнако за Нови Сад, а једнако тако и пројекат који спроводимо у Загребу“,  рекао је Лисац.“ То су сада већ два братска пројекта, постављена на истим филозофским и методолошким поставкама. На савремени начин жели се доћи до тога да се у уређење јавних простора и града укључе грађани на што бољи начин, да се струка укључи на најбољи начин и да се заједно с градом дође до те реализације. Тај јединствени процес покренули смо у Загребу, а за слична се потреба појавила у Новом Саду те смо пренели наша искуства новосадским колегама.“


Од Шодроша до тргова

Локације које су одабране за конкурс су део Шодроша, парк и пијаца на Тргу Светог Саве у Ковиљу, део Трга Јована Јовановића Змаја у Сремској Каменици и плато између Руменачке и Пастерове улице на Детелинари. Планирано је да на такав начин буду уређени мали јавни простори и у осталим месним заједницама у Новом Саду до 2021. године, када ће град бити Европска престоница културе.


Он је истакао да је Нови Сад ушао у процес веома брзим темпом и да у Загребу, где је дошло до застоја, ишчекују да виде резултате процеса и реакције грађана на сам поступак, као и на решења.

„Саматрам да је то иновативно, ново, и да је начин на који би заправо требало радити. Но, сигурно је да тај процес траје нешто дуже, али наша досадашња искуства из Загреба на мањим пројектима показала су да чак и кад грађани нису добили оно што су очекивали, ако су били укључени у читав процес, то су много лакше прихватили и добро реаговали“,  казао је др Рене Лисац.“Мислим да је Нови Сад на веома добром путу, да процес иде врло брзим темпом, али да су успели да ухвате све неопходне елементе: направили су широке дискусије с грађанима кроз фокус-групе и анкетирања, радили су с локалним властима  и уз то спровели архитектонско-урбанистички конкурс кроз који ће се укључити струка. То би требало да донесе веома добар резултат.“

Лисац је напоменуо да је добро што су одабране локације у различитим деловима градске општине.Он је рекао да се по пристиглим радовим види значај број „младих снага” и да је то веома значајно за младе архитекте који кроз такве пројекте стасавају. Као важан чинилац, он види и учешће Града, који ће кроз даљу разраду решења уконити евентуалне мањкавости.

„Надам се да ће ту доћи до ситуације да ће ти млади ући у Град са својом инспирацијом, а да ће Град осигурати да то добије квалитет“,  истакао је доц. др Рене Лисац. 

С. Крстић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести