Вучевић: Новосадска рација – туга за Новосађане, опомена за човечанство

НОВИ САД: У знак сећања на жртве злогласне акције окупационих снага у Другом светском рату, представници Града Новог Сада, Војске Републике Србије, Јеврејске општине Нови Сад, Матице ромске, амбасада Мађарске, Израела, САД, Бугарске и Црне Горе, као и потомака жртава положили су венце на споменик „Породица“ на Кеју жртва рације и спустили их у Дунав. 
v
Фото: Printscreen/Instagram@milosvucevic_gradonacelnik

Ми православни Срби никада нећемо мађарски народ препознавати у лицима злочинаца Јаноша Тота, Гезе Баторија, Ђуле Зомборија, Миклоша Нађа, Шандора Кепира, него га препознајемо и волимо кроз бесмртне ликове јунака као што су Пал Телеки, Ендре Бајчи Жилински и сви они који су спасили животе суседа у Будисави, Бачком Градишту и другим местима. Надамо се да ће ускоро о овом злочину над невиним становништом моћи да уче ђаци у школама и да ће после 80 година од масакра над голоруким народом Бачке, пуна истина бити доступна свима. Неговање културе сећања је наша обавеза и према прецима и према будућим нараштајима, истакао је Патријарх српски Порфирије.

Помен страдалима одржао је врховни рабин Србије Исак Асиел, а помен Српске православне цркве служили су викарни епископ топлички Јеротеј и викарни епископ мохачки Дамаскин.

"Новосадска рација је опомена за целокупно човечанство да се фашистичко зло више никада и нигде не понови. Зато не смемо престати да се сећамо, иако то сећање боли. Зато морамо о томе да учимо нашу децу иако није лако причати о смрти и страдањима онима који су на почетку животног пута." рекао је градоначелник Новог Сада Милош Вучевих обративши се присутним грађанима на Кеју жртава рације и нагласио да фашизму нема места у Србији.

Позивајући да се недела над невиним жртвама никада не забораве, градоначелник је најавио и покретање две иницјативе.

"Ми из Новог Сада покрећемо иницијативу да злочин, који зовемо Новосадска рација, као лекција уђе у уџбенике, да уђе у званични школски програм Републике Србије, да генерације које долазе уче да се таква злодела никада не понове. Да науче да бране право на живот, право на избор, право на различитост. У Новом Саду, уз благослов владике бачког господина Иринеја покрећемо иницијативу за изградњу меморијалног центра посвећеног сећању на Новосадску рацију" најавио је градоначелник Вучевић.

Речи подршке упутио је и патријарх српски Порфирије који је због здравстеног стања био спречен да присуствује помену, а у писму је поручио да Срби "никада неће мађарски народ препознавати у ликовима злочинаца", већ га препознају и воле "кроз бесмртне ликове јунака као што су Пал Телеки и Ендре Бајчи Жилински, Лајош Дунфалави и Андор Молнар, који су спасли Ковиљ, Маћаш Фазекаш и Иштван Вираг, који су спасли Надаљ, и свих оних који су спасли животе суседа у Будисави, Бачком Градишту и другим местима".

"Ми, значи, памтимо, не заборављамо, али праштамо", истакао је патријарх Порфирије.

На данашњи дан пре тачно 80 година, фашистичке хорде су у Новом Саду починиле злочин који не застарева, а генерацијама су нанеле бол која се не лечи. Ту бол и данас осећамо, и сваког јануара који је у нашем граду заувек означен црним флором, поручио је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић приликом полагања венца на споменик жртвама на Кеју.

Како је додао, пре осам деценија, 21, 22. и 23. јануара, Хортијеви фашисти су убили и под лед бацили више хиљада невиних Новосађана– Срба, Јевреја, Рома...

Новосадска рација је злочин. Новосадска рација је била најсуровије организовано убијање невиних и незаштићених људских бића. Ту свирепост људски ум тешко да може да схвати. Да прихвати не може никако, казао је новосадски градоначеник и додао:

„Новосадска рација није само туга за нас Новосађане. Новосадска рација је опомена за целокупно човечанство, да фашистичко зло више нигде и никада не сме да се понови“.

Зато не смемо престати да се сећамо, иако то сећање боли. Зато морамо о томе да учимо нашу децу, иако није лако причати о смрти и страдањима онима који су на почетку животног пута .. Али такве туге не смеју да се утапају у забораву, јер такве туге нас и уче и опомињу да будемо бољи, да нашим потомцима омогућимо будућност без туге и без суза, које је узроковало људско зло, поручио је Вучевић.

По његовим речима, већ осам деценија овај град крвари сваког јануара за својим невино страдалим суграђанима, а тугу носи буквално сваког дана, сваког часа, на сваком кораку ...

Као многи од вас, и ја сам одрастао уз приче о језивом, леденом јануару, о тужним судбинама мојих комшија, новосадских породица које су свирепо убијене ... Још као дете сам слушао о мучењу и убијању, о томе како су фашисти свој крвави пир почели на Божић, на празник радости и љубави, и онда данима и ноћима убијали, не бирајући своје жртве, не бирајући да ли су деца или старци .. Прекинули су хиљаде живота насилно, мучки, монструозно, метком у потиљак, или их живе бацајући под лед .. И дуго ме је мучило питање зашто? И како то мржња може да буде толика да убијаш због ње, да убијаш некога само зато што је друге вере и нације? И како мржња може да буде политика?, упитао је градоначеник Новог Сада Милош Вучевић.

 

 У оквиру програма на Кеју жртава рације, пригодне композиције извели су Хор Јеврејске општине  „Хашира“,  Хор Саборне цркве „Свети Георгије“ и Црквени хор при Успенском храму „Антифон“, а помен је такође одржан код спомен-плоче на Новосадској плажи ''Штранд''.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести