За све генерације најздравије је пливање

За правилан раст и развој деце, најбоље што родитељи могу урадити је да их упишу на неке од базичних спортова, попут атлетике, гимнастике или пливања. Међутим, када говоримо о старијим генерацијама које желе да учине нешто добро за себе и своје здравље у мало каснијој доби, пливање је прави избор.
e
Фото: pixabay.com

– Постоји неколико ствари које су веома битне током пливања, пре свега пловност, односно однос мишићне масе и масног ткива – каже за „Дневник” дипломирани тренер пливања и наставник физичког васпитања Иван Грујић, иначе тренер у Пливачком клубу „Нови Сад”. – Што је тело пловније, оно је више на површини и мањи је отпор воде. Такође, једна од битних ствари је дужина екстремитета, али и „осећај воде”, што је урођена способност. Дете, односно особа, или осети воду или не, и од тога зависи повлачење воде које нас гура напред. Поред свега је најбитније имати јаку вољу и велику жељу да се истраје у тренинзима, што није тешко уколико постоји љубав према том спорту и јасно зацртан циљ.

Како каже, наравно да се и старији могу укључити у тренинге пливања, чак је и препоручљиво, с обзиром на то да је вода као средина таква да растерећује зглобове и кичмени стуб. Стога људи који имају повреде неког екстремитета, нарочито ногу, могу у своје редовне навике уврстити и пливање јер је то спорт за опоравак.

– Тело је у води у бестежинском стању и кичмени стуб и зглобови су апсолутно растерећени, док је током пливања цело активно – каже наш саговорник. – Стога пливање на зглобове делује позитивно јер се повећава њихова еластичност и покретљивост, што утиче на координацију покрета. Пливање је симетричан спорт, оптерећује све мишићне групе, а не, као код неких спортова, доминантну страну тела. Што се тиче развоја, доста деце нам долази по препоруци лекара, баш због криве кичме или неког деформитета тела јер се пливањем то веома добро може исправити. Има позитиван утицај и на дисајни систем јер нас вода сама тера да дишемо стално одређеним ритмом.

По Ивановим речима, самим тим што продубљује дисање, побољшава се капацитет плућа и обезбеђеност ткива кисеоником. Пливањем се јача и кардиоваскуларни систем и регулише крвни притисак.

– Пливање је одличан спорт за топљење масних наслага, али би тренинзи требало да буду под стручним надзором тренера који ће направити одговарајући програм за сваког, у зависности од његове физичке спреме – каже Грујић. – Не бих препоручио никакву посебну исхрану која се много разликује од свакодневне, али наравно да је пожељан повећан унос воћа, витамина и минерала јер се и током пливања људи зноје и избацују те вредне нутријенте путем зноја.

Како каже, рекреативно пливање је идеално за све узрасте јер је то редак спорт у којем се не мора размишљати о повредама, а једина нелагодност која се може осетити је упала мишића и тетива. Иако тај спорт не троши калорије као неки интензивнији тренинзи попут бокса, рекреативно пливање може помоћи онима који желе да се ослободе вишка килограма. Битно је само не одустати брзо, већ размислити о тренинзима на мало дуже стазе. Осим тога, пливање позитивно утиче и на ментално благостање човека јер има опуштајући ефекат, смањује анксиозност и ниво стреса. 

        И. Бакмаз

 

Пројекат „Нови Сад - спортом до здравља” реализовао је ДВП дигитал уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести