Дачић: Злочине су чинили нељуди, а не Хрвати или Срби

Кампања коју Србија води у циљу очувања истине о Јасеновцу, али и осталим на тлу бивше Југославије и Европе, није осмишљена ни против Хрватске, нити било које друге земље, већ против оних који желе да испишу другачију историју и оправдају злочине, изјавио је данас министар спољних послова Ивица Дачић. 
dacic holokaust, tanjug
Фото: TANJUG / DIMITRIJE GOLL / bb

"Све ово што радимо радимо да би се извукле поуке из историје а не да се релативизацијом и рехабилитацијом злочина ствара основа за оправдање злочина", рекао је Дачић у Удружењу "Јасеновац", поводом Међународног дана Холокауста.

Он је истакао да се не сме дозволити да се борба за очување истине о јасеновачком логору смрти, води са аспекта доказивања да су Хрвати већи злочинци од Срба, већ морамо осудити све, било да су Хрвати или Срби, зато што су нељуди.

"Нико од тих људи који су чинили зло не заслужује да се зове људским бићем", рекао је Дачић.

Србија има, како је додао, морално право да од свих тражи да спрече ревизију историје и злочина над Србима, Јеврејима, Ромима и дургим антифашитстима, Хрватима јер не дозвољава рехабитлитацију злочинаца ни у сопственој земљи.

Понављајући речи професора Гидеона Грајфа, аутора књиге "Јасеновац, балкански Аушвиц" - "добро ће победити зло", Дачић је додао: ..."а Бог ђавола".

"Али имајући у виду да сам дуго у политици да је све релативно, зато сам да помогнемо Богу да победи ђавола, то је наш циљ да помогнемо да се истина не заборави", рекао је министар.

Дачић је подсетио на оцене да је "Јасеновац био најнижи ниво на који је могло да падне човечанство", и да су "злочицни починени у Јасеновцу спадају у најстрашније у читавом човечанству".

Дачић је оценио да је непходно да Србија направи и комплекс Стара Градишка и меморијал у Београду, и реши питања о Дијани Будисављевић.

Према његовим речима, Министарство спољних послова улаже велике напоре и даље ће их улагати, у циљу ширења истине о јасеновачком логору смрти у свим институцијама и међународним форумима.

"Наши потомци треба да памте немерљиве жртве поднете за очување цивилизацијских вредности мира и слободе. А посебно ваше, због монструозних злочина који су извршени, морају, као опомена, остати забележене у колективној меморији света", рекао је Дачић поводом Међународног дана Холокауста на првој заједничкој српско-јеврејској Свечаној академији на којој је одата почаст жртвама Другог светског рата. 

Скуп је одржан у просторијама Удружења логораша и потомака Јасеновац које, како је Дачић показују истрајност и пожртвованост у сучељавању са опасном појавом ревизије историје, али и оживљавања неонацистичких и неоусташких идеологија у региону. 

Министар је подсетио да је прошле године имао част да у седишту Уједињених нација отвори изложбу "Јасеновац - право на незаборав".

Била је то прва и највећа изложба у историји УН посвећена страдањима Срба, Јевреја, Рома и антифашиста у овом озлоглашеном логору и једна од највећих изложби организованих у УН на тему Холокауста. 

Према његовим речима, изложба је дала скроман допринос очувању универзалних вредности човечанства и глобалних напора УН-а, у циљу спречавања појаве ревизије и рехабилитације неонацистичке идеологије и искључивости свих облика дискриминације и фанатизма.

Пре ове изложбе у Дому Народне скупштине, 2017. године отворена је Изложба Међународне експертске групе ГХ 7 о Јасеновцу, а у Музеју српске дипломатије један сегмент изложбе о Јасеновцу, рекао је министар.

Према његовим речима, покренут је и пројекат српско-јеврејског живог зида културе сећања на јасеновачке страдалнике Стоп ревизији.

Дачић је захвалио Грајфу, који, како је рекао, није устукнуо ни пред најтежим изазовима са којима се суочио у подизању српско-јеврејског бедема пред ревизијом историје. 

Захвалио је и новинару "Џерузалем поста" и председнику Израелско-српског друштва пријатељства Мајклу Фројнду на ширењу истине.

На скупу је потписан и меморадум о сарадњи између Удружења логораша и потомака Јасеновац, СУБНОР-а, као и Савеза јеврејских општина Србије. 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести