Меморијални комплекс за децу са Козаре и Диану Будисављевић

ЈАСЕНОВАЦ/МЛАКА: На месту где је за време Другог светског рата био један од логора који су припадали концентрационом логору Јасеновац - Млаки у коме се била смештена деца биће направљен комплекс посвећен пострадалим малишанима са Козаре и Диани Будисављевић, која је спасавала ту децу, каже владика пакрачко - славонски Јован.
с
Фото: Youtube Printscreen

Осим меморијалног комплекса биће отворен и музеј са делима која су инспирисана страдањем овдашњег становништва током Другог светског рата .

"Обновили смо и храм који је чудом преживео и Други светски рат и рат деведесетих година. Покојни патријарх Иринеј је са архијерејима 2018. године освештао обновљени храм", навео је владика Јован.

Испричао је да је у логорима у Млаки и Јабланцу била смештена већина деце са Козаре 1942. године, као и да их је из тих места у највећем броју спасила Диана Будисављевић.

"Млака је вишеструко симболично место", навео је владика и казао да сматра да је сада то питање актуелизовано филмом "Дара из Јасеновца" и филмом који тек треба да се сними "Деца Козаре".

Млака и Јабланац оформљени су као помоћни логори логору Стара Градишка који је формирањем логора Јасеновац ушао у његов састав и то као пети под-логор.

У логор Стара Градишка су 19. маја 1941. године доведени први затвореници, а прво масовно погубљење у том логору извршено је у фебруару 1942. године, када је ликвидирано 1.300 јеврејских жена и деце.

Масовно одвођење у тај логор почело је после окупаторско-усташке офанзиве на Козари, где су због доласка нових логораша тада формирана још два помоћна логора - Јабланац и Млака.

У Млаку и Јабланац довођени су ухапшени са Козаре и Просаре, а из Поткозарја после усташко-немачке офанзиве која се дешавала од јула до августа 1942. године у логоре је одведено 23.585 деце.

Убијено је више од 11.000 деце, а ни данас се не зна колико их је тачно спасено.

Многа истраживања показују да је из евиденције нестало око 10.000 дечака и девојчица.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести