Поповић у Русији о успостављању Центра за нуклеарне науке у Србије

МОСКВА: Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић, посетио је Истраживачки институт за нуклеарне реакторе у Димитровграду у Русији и том приликом рекао да се у овом тренутку ради на припреми међудржавног споразума између влада две земље о успостављању Центра за нуклеарне науке, истраживања и иновације у Србији.
nenad popovic, tanjug jpap
Фото: TANJUG/ JAROSLAV PAP/ bk

Он се састао и са директором тог института Александром Тузовим.

"То ће бити најмодернији нуклеарни истраживачки центар у овом делу Европе. У њему ће се спроводити научна истраживања у области употребе нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе, пре свега у медицини, пољопривреди, индустрији, развоју нових материјала. Градићемо га у партнерству са руском Државном корпорацијом Росатом. Ово је први пут у историји да Росатом има такав аранжман са било којом државом", рекао је Поповић. 

Он је истакао да ће успостављањем овог центра Србија поново постати оно што је некада била - лидер у нуклеарним наукама у овом делу Европе.

"Србија је имала нуклеарне физичаре и научнике који су били међу најбољима у Европи. Обнављањем сарадње са Росатомом, наша земља, после 30 година, поново подиже своје научне капацитете у области нуклеарних технологија. И то радимо на бази најбољег руског знања и технологија које ће нам у будућности бити доступне у Србији", истакао је министар.

Директор Истраживачког института за нуклеарне реакторе у Димитровграду, Александар Тузов, истакао је да је ово прва посета једног иностраног министра овом институту у последњих 35 година, што говори много о поверењу које постоји између две државе. 

Тузов је представио рад Института и поновио спремност руске стране да подели са Србијом знање и ставе на располагање технологије које Русија развија у овој области.

У оквиру Истраживачког института за нуклеарне реакторе у Димитровграду, налази се шест истраживачких реактора. 

То је највећи европски комплекс за нуклеарна истраживања где се развијају иновативне нуклеарне технологије и спроводи трансфер знања из области нуклеарних наука у нове гране, као што су нуклеарна медицина, индустрија, пољопривреда и друге, наводи се у саопштењу министарства.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести