Жене с КиМ: Не дозволите Приштини да изгладњује нашу децу

КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Протестни марш жена са севера Косова и Метохије одржан је данас у Косовској Митровици, а затражено је од европских институција да не дозволе Приштини да срамним одлукама дискриминише и изгладњује Србе на КиМ.
kim_zzene_protest
Фото: Танјуг (Видео)

Неколико хиљада жена окупило се испред Канцеларије Еулекса и ЕУ са транспарентима на којима пише "Не изгладњујте нашу децу", "Уницеф, хелп", "Жене против глади", "Шта ћемо данас за ручак", "Деда Мразе, наша деца хоће нешто за јело", "Мајке света, наша деца су гладна", "Имамо право на хлеб", одакле су се упутиле у протестну шетњу ка споменику Кнезу Лазару у центру Митровице.

Председница Уније жена КиМ и начелница школске управе на КиМ Јасмина Дедић рекла је да су жене и мајке са севера КиМ данас послале поруку Европи и свету да не дозволе Приштини да срамним одлукама изгладњују Србе на КиМ.

Како је рекла, косовске институције на тај начин показују колико су незрело демократско друштво и колико су, наводи, били неискрени и лицемерни у својим намерама.

"Европо, имају ли деца српских мајки као и сва друга деца у демократским друштвима право на игру и на учење? Морају ли да се уместо пољупцима мајки буде уз звуке сирене за узбуну", питала је Дедић. 

Она је поручила да ће Срби истрајати у својој намери да остану и опстану на КиМ без обзира на тортуру Приштине.

Представница Удружења породица киднапованих и несталих са КиМ Верица Томановић рекла је да је повећање такси од сто одсто на робу из централне Србије покушај затирања и нестанка Срба са КиМ, а да је свет пасиван и незаинтересован да стави тачку на једноумље приштинских институција.

"На овим просторима могућ је суживот албанске и српске деце, али уз помоћ међународне заједнице, гласа разума", рекла је Томановић.

Она је подсетила да је још непозната судбина 527 несталих Срба са КиМ и да њихове породице скоро 12 година живе без сазнања о томе шта се њима догодило.

Мајка осморо деце Ана Вуковић рекла је да приштинске власти газе и тероришу Србе на КиМ пуних 19 година, али да они, без обзира на то, подижу своје породице на немирној и некад опасној косовско-метохијској области.

Она је рекла да њена породица живи од плате њеног супруга, који је запослен у Клиничко болничком центру у Косовској Митровици. 

"Плашим се за децу, ако се разболе, да ли ће бити лекова и по којој цени. Плашим се, али и молим све мајке да будемо храбре и истрајне и да не дозволимо приштинским институцијама да нас помере одавде", поручила је Вуковић и позвала Приштину да укине дискриминаторске мере које, како је истакла, никоме не доносе добро.

Са протеста је пружена и подршка Унији жена са Врачара, чијим активисткињама које су носиле хуманитарну помоћ за бебе и породиље јуче није дозвољено да пређу административни прелаз Јариње и уђу на КиМ, са образложењем косовске полиције да могу да наруше безбедност у покрајини.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести