Незадовољство фудбалера Војводине због бурног ремија у Нишу

Готово да је постало неписано правило да се фудбалери Војводине с гостовања у Нишу враћају огорчени.
J. G/ Duel Nikole Aksentijevića (13) i Vaska Kalezića

Овога пута освојили су бод (1:1), али су у џепу имали читав плен све до 89. минута и изједначујућег гола домаћина, који је постигао резервиста Станковић. Међутим, већим делом сусрета, а посебно у другом полувремену, гледаоци су имали прилику да прате, када је о третману код арбитара реч, игру мачке и миша. Главни судија Бојан Николић, због свог незнања или чак и намере, отворио је широм врата ка могућем тријумфу домаћину, искључивши из игре Винсента Езеа у 46. минуту.

- Ни сада не могу да схватим тај тренутак - скрушено је рекао Езе. - Добио сам жути картон у првом делу игре, могу да кажем - оправдано, али не знам шта сам то урадио за другу јавну опомену. Играч домаћина (Радош Булатовић оп. А. П.) и ја били смо у борби за лопту и ни један од нас није могао да је стигне. У дуелу сам добио два или три ударца, стао сам и окренуо се ка арбитру... На моје запрепашћење, он нам је притрчао и обојици показао жуте картоне, што је, у мом случају, значило и аутоматско искључење. Несхватљиво! Први пут од када сам у Србији добио сам црвени картон и јако тешко ми је пао, тим пре што нисам учинио ништа да бих био кажњен.

Први пут од када сам у Србији добио сам црвени картон и јако тешко ми је пао, тим пре што нисам учинио ништа да бих био кажњен (Винсент Езе)

Новосађани су од тог тренутка заиграли знатно ангажованије и агресивније. У одличном продору је у 50. минуту био Васко Калезић, а управо Радош Булатовић га је, ударцем лактом у пределу главе, оборио на земљу. Лопта је прошла штопера Нишлија, Лазар Зличић већ је био у изгледној позицији, када се зачула Николићева пиштаљка. Досудио је фаул за црвено-беле, а Булатовић је, иако је за старт заслужио најмање жути картон (што би и за њега значило искључење), а само је усмено опоменут. Колико је заслужио да напусти терен најбољи одговор је нешто касније дао тренер домаћина Драган Антић заменивши овог играча.

Повела је Воша у 54. минуту голом Зличића, имала још две контре које су пуно обећавале, а онда је, играо се 73. минут, уследио нови спорни тренутак. Једну дубинску лопту руком је прихватио Славиша Стојановић и продужио је у казнени простор гостију, испред њега је интервенисао Антић и избио је, мада је лопта погодила у руку Александра Радовановића. Његова рука била је, како аналитичари суђења воле да примете, у природном положају, није могао да је склони и ишла је ван шеснаестерца а не ка голу, али је и то било довољно судији да покаже на белу тачку. Некаква фудбалска правда (ако таква категорија уопште постоји) била је, међутим, задовољена када је Емил Роцков ухватио практично “живу лопту” после шута с 11 метара Милана Павкова.

Силно је притискао домаћин, желео је да стигне до изједначења, а то му је пошло за ногом у 89. минуту, када је Станковић савладао Роцкова. Ни то, међутим, као да није било довољно делиоцу правде. Ношени великом подршком, често острашћене публике на Чаиру, играчи Радничког су покушавали да дођу до потпуног преокрета, а Николић им је дао још пет минута форе да то учине. И онда, приде, повредио се арбитар и указивана му је помоћ, па је у наставку само он знао колико ће утакмица трајати. Продужио ју је за читавих девет минута, али промене резултата више није било.

Шта после свега рећи, а задржати неопходну дозу објективности коју захтева новинарска професија? Бојан Николић, човек којег смо најчешће помињали и у извештају с утакмице и у овој блиц-анализи, или је фудбалска незналица, или је био човек с идејом како утакмица треба да се заврши. Изазвао је велике емотивне стресове и код играча Војводине и код публике на трибинама, допринео чудној, правој непријатељској атмосфери и упропастио утакмицу, која, додуше, није била на очекиваном нивоу, јер то, испоставило се, арбитар није ни желео, али је фубал заслужио да се у њему ужива, а не да се због њега пали пламен нетрпељивости и сукоба. Интернационални судија с тим се није сложио, судио је по некаквим властитим аршинима, не штитећи игру, фудбалере, па ни гледаоце. Ако већ тренери и играчи бивају санкционисани за коментаре суђења, време је, тврдимо, да Судијска комисија ФСС почне да кажњава и своје чланове - за незнање, лошу намеру или потпуну необјективност. Свеједно!