Сити поново шампион Премијер лиге

Фудбалери Манчестер ситија одбранили су титулу првака Премијер лиге победом на гостовању Брајтону 4:1 (2:1) у последњем колу.
mancester siti titula, fonet

Тим Пепа Гвардиоле шести пут у клупској историји дошао је до трофеја најбољег, са чак 98 бодова на крају и једним више од Ливерпула. Одбрана титуле Ситија је први случај у овој деценији.

Сити је славио у Брајтону након преокрета головима Серхија Агуерта у 28, Ајмерика Лапорта у 38, Ријада Мареза у 63. и Илкаја Гундогана у 72, док је за домаћина погодио Глен Мареј у 27. минуту. Сити је овом победом задржао бод предности над Ливерпулом.

На Енфилду Ливерпул је савладао Вулверхемптон 2:0 захваљујући двоструком Садију Манеу, али је и ове године остао без трофеја који дуго чека.

Сити је забринуо своје навијаче јер непосредно након што је Ливерпул повео против Вулвса, голом Манеа у 17. минуту, Глен Мари доноси предност Брајтону.

Међутим, само што су кренули с центра "Грађани" поравнавају преко Серхија Агуера, а у завршници полувремена Ајмерик Лапорт преокреће резултат ударцем главом после корнера.

Све недоумице је решио Ријад Махрез сјајним голом пола сата пре краја, док је тачку на шампионску сезону Ситија ставио Илкај Гиндоан из слободнго ударца.

Сити је до шесте шампионске титуле, четврте у последњих седам година стигао са 32 победе и четири пораза, уз гол разлику 95:23.

Шампион: Манчестер сити;

Лига шампиона: М. Сити, Ливерпул, Челси, Тотенхем;

Лига Европе: Арсенал*, Манчестер јунајтед

Испали у Чемпионшип: Фулам, Кардиф, Хадерсфилд:

Нови премијерлигаши: Норич сити, Шефилд јунајтед, X**

* "Тобџије" имају још једну прилику да се домогну елите, уколико освоје овосезонско издање ЛЕ, победом над Челсијем у Бакуу.

** Треће место попуниће освајач баража, а у првим мечевима плеј-офа резултати су били: Астон Вила – Вест Бромвич 2:1, Дерби каунти – Лидс јунајтед 0:1. Реванши су 14. и 15. маја, а финале на Вемблију 27. маја.

Ливерпул је сезону завршио са 97 бодова и само једним поразом, што би му донело чак 12 титула у претходним сезонама Премијер лиге.

Занимљива је била и трка за најбољег стрелца сезоне – поделили су је Мохамед Салах, Пјер-Емерик Обамејанг и Садио Мане са по 22 поготка.

Последњем коло Премијер лиге обележила је и голеада на Селхурст парку где је Кристал Палас победио Борнмут 5:3, без конкретног доприноса капитена Луке Миливојевића.

Убедљив је био и Вест Хем са 4:1 у Вотфорду, додуше са играчем више, док је Њукалс испратио Фулам у Чемпионшип са 4:0 у Лондону.

Арсенал је славио у Барнлију 2:1, док су Тотенхем и Евертон ремизирали 2:2. Кардиф је додатно загорчао очајну сезону Манчестер јунајтеда победом на Олд Трафорду 2:0.

Нетенијел Мендес-Лијанг је био двоструки стрелац, а то су били први голови Кардифа на "Театру снова" од 1961. године. Немања Матић није био ни међу резервама Јунајтеда на опроштају од сезоне.