Четири деценије од олимпијског злата кошаркаша из Москве

БЕОГРАД: На данашњи дан, пре тачно 40 година, мушка кошаркашка репрезентација Југославије постала је олимпијски шампион, када је у финалу у Москви победила Италију.
Reprezentacija Jugoslavije u kosarci iz Moskve 1980./KSS

Како подсећа Кошаркашки савез Србије (КС С), незаборавни "плави тим", који је са клупе предводио селектор Ранко Жеравица чинили су Андро Кнего, Драган Кићановиц, Рајко Жижић, Миховил Накић, Жељко Јерков, Бранко Скроче, Зоран Славнић, Крешимир Ћосић, Ратко Радовановић, Дује Крстуловић, Дражен Далипагић и Мирза Делибашић.

До олимпијског злата, репрезентација СФР Југославије је стигла без пораза, уз максималних осам победа.

У првој фази такмичења, „плави“ су у групи Б савладали Сенегал (104:67), Пољску (129:91) и Шпанију (95:91) и тако се квалификовали у финалну групу коју су чиниле по две првопласиране екипе из све три групе на турниру.

У финалној групи, били су бољи од Италије (102:81), затим Кубе (112:84), Совјетског савеза (101:91) и Бразила (96:95), па је на тај начин изборен пласман у финале, које је одиграно 30. јула 1980. у Олимпијској дворани.

Ривал „плавима“, поново је била Италија, а Југославија је као и пет дана раније извојевала победу (86:77) и на тај нацин освојила олимпијско злато.

Доминацију "плавих" на Олимпијским играма у Москви, на свој начин потврђује и укупна кош разлика од +148 (825:677).

"Кошаркашки савез Србије се са поносом сећа успеха из Москве и од срца честита јубилеј освајачима златне медаље, односно њиховим породицама! Слава олимпијских шампиона је вечна!", наводи КС С.