Србија испустила "плус 16", али ипак победила Италију

Кошаркаши Србије остварили су прву победу на Аустигер купу у Шенјангу, у мечу против Италије, пред почетак Светског првенства. Изабраници селектора Александра Ђорђевића су премијерни меч на азијском континенту решили у своју корист - 71:65.
srbija italija, kss

Водила је Србија готово цео меч са пристојном разликом, да би се у драматичмпм финишу изборила за победу. За разлику од прошлонедељне утакмице у Атини, Италија је била јача за Датомеа, Галинарија и Хекета, што, испостваило се, није много утицало на крајњи резултат.

У првој деоници су вицешампиони света показали да су ближи победи, убацили су укупно 27 поена и на први одмор су отишли са предношћу од десет поена. Нападачки ритам Србије је незнатно успорио у другој деоници, али се на полувреме ипак отишло са сигурним вођством од 13 поена.

Богдановић јубиларац

Богдан Богдановић одиграо је  јубиларни 100. меч у дресу Србије. Бек Сакрамента опет је био најефикаснији, са 15 поена, против Италије.Са репрезентацијом је освојио сребрне медаље на Светском првенству 2014, Олимпијским играма 2016.  и Европском првенству 2017. Био је лидер тима на ЕП у Истанбулу са просеком од 20,4 поена уз 5 асистенција и 3,4 скокова. Изабран је у идеални тим Евробаскета.

Квалитет кошарке се значајно умањио на старту другог полувремена. Најмањи број поена постигнут је у трећој деоници, коју је Италија добила 14:12. Уследило је неколико лоших напада Србије која није успевала да постигне поен. Након тројке Белинелија и смањења наше предности, Гудурић је постигао кош и поново вратио Србију у игру за 59:48 на крају треће четвртине.

Драстичан пад у игри Србије догодио се у четвртој четвртини, када је Италија имала серију од 17:0. На крилима Галинарија и Белинелија преокренули су резултат на 65:64, два минута пре краја меча. Било је то прво вођство на утакмици. Србија је вратила предност захваљујући четири везана поена Милутинова, прво са линије за слободна бацања, а затим одличног закуцавања. Коначно, Стефан Јовић ставио је тачку тројком са велике удаљености за коначних 71:65. Србија је тако други пут узастопно савладала Италијане, ривала у групној фази Мундобаскета.

На терен нису излазили Бобан Марјановић и Владимир Лучић, који се опоравља од лакше повреде.

Наредни меч ће у оквиру истог турнира наши кошаркаши играти у недељу против Новог Зеленда, од 13.30 сати по нашем времену. У торак следи утакмица  са Француском.

Ј. Г.

СрбијаИталија 71:65 (27:17, 20:17, 12:14, 12:17)

СРБИЈА: Симоновић 6 (4 ск), Богдановић 15 (3 ск), Бјелица 8 (6 ск), Радуљица 4 (3 ск), Бирчевић 3 (4 ск), Јокић 5 (4 ск), Милутинов 10 (7 ск), Мицић 1 (3 ск, 3 ас), Гудурић 8 (4 ск), Јовић 11, Марјановић.

ИТАЛИЈА: Белинели 18, Билига, Витали, Галинари 11 (6 ск), Хекет 15 (6-4 за три поена, 4 ск, 3 ас), Филој 3, Брукс 6, Теситори 2, Ричи, Абас 3 (6 ск), Сакети, Датоме 7 (4 ск).

Немачка и Турска убедљиве

Репрезентације Турске и Немачке оствариле су победе у припремама за Мундобаскет. Немачка је уписала и пету победу у исто толико припремних мечева, овога пута против Туниса - 89:70. Турци су лако изашлио на крај са Порториканцима - 72:64. Турска је меч решила после три деонице, када је имала предност од 19 поена.