ЛИГА НАЦИЈА Србија – Канада 3:2 (25:17, 24:26, 25:21, 26:28, 15:12)

Одбојкаши Србије забележили су и другу победу у Лиги нација, поново после пет сетова, а савладали су домаћине турнира репрезентацију Канаде која је словила за великог фаворита.
F. Bakic/Odbojkasi Srbije

(Од нашег специјалног извештача)

Одиграли су изабраници Николе Грбића без пардона, на све или ништа, па су поново узели већи део колача после тај-брејк лутрије.

Добро је почела Србије, ас сервисима Петковића и Ћировића те једном грешком Канађана, повели су наши момци 7:3, али је одмах узвратио веома расположени Мар те нападима и страшним сервисима повео свој тим до вођства (8:7). Мар је до тада освојио чак шест поена и потврдила се сумња да ће бити највећа опасност по нашу селекцију. Од тада је на терену виђена изједначена игра, уз сјајне сервисе и нападе Србије која је до другог техничког тајм-аут имала три поена вишка (16:13), а са још две грешке домаћих побегла на великих плус пет (19:14), а три везана ас сервиса Катића одвела су „Орлове“ до освајања првог сета.

Наставио је наш тим са добрим сервисом, асовима Катића и Петковића, те муњевитим контрама, Србија је повела 7:2 и натерала Глена Хога да затражи тајм-аут. Направили су Канађани две измене, примача и коректора, те су лагано хватали корак сигурнијим нападима, али и нешто бољим сервисима. Србију је водио Петковић, с два везана поена је довео до нове осетне предности (16:12). Срећним асом је Канада поново пришла на свега поен заостатка (17:18). Поново је „искочио“ капитен Петковић, а грешка Дерока довела је наш тим до предности 22:19, али је она брзо испуштена до 23:23. Имао је наш тим сет лопту, али је домаћин узвратио и сервисима Еванса преокренуо до изједначења у сетовима.

Наш блок и понека грешка Канађана били су довољни да Србија поново боље почне сет и поведе 10:6, а Машуловић је заменио Крсмановића. Добра је била игра у пољу и крајњи нападачи у контрама, а после ас сервиса Катића дошао је наш им до великих 13:7, али је у игру ушао Хоуг и добрим сервисима довео свој тим до 11:14. Тада је Србија заиграла храбро, чврсто и без респекта ка домаћину те одржава ту предност. Трудила се Канада, али је Вук Тодоровић маестрално водио екипу и Србије је поново повела.

Код резултата 5:5 у четвртом сету, нови средњи блокер Војводине Немања Машуловић два пута је „спустио ролетну“ Канађанима и повео Србију ка вођству. Мењао је Грбић, ушао је Вучићевић уместо Петковића, а домаћин се распуцао и меч се наставио у борби поен за поен. Канада је преко Хоуга и Перина у два наврата повела са два поена предности, али је Србија успевала да избори изједначење, а топовским сервисом Вучићевића да дође корак испред ривала (19:18). Распуцао се Вучићевић, после сјајних напада, изблокирао је Хоуга и донео 23:22 Србији. Имао је наш тим две меч лопте, није их искористио, а ас Вајграса донео је лопту за пети сет домаћину и ускоро тај-брејк.

Блоком и асом је Божидар Вучићевић донео Србији предност од 4:1 на почетку петог периода игре, а није си зауставио ни у наставку па је вукао репрезентацију до 8:4 на промени страна. Није било слабог места у редовима „Орлова“, без обзира не раније измене, а олакшавајућа околност је била та што је Канада слабо користила контре. Ипак, Еванс је био на високом нивоу, одсервирао ас за свега поена мањка домаћина, али су уследили напади Ћировића и грешка Перина за три меч лопте Србије (14:11). Искоришћена је друга меч лопта за другу победу у Лиги нација, а егзекутор је био Вучићевић.

Нашој репрезентацији следи пут у Португал где их очекује трећи викенд Лиге нација, а ривали ће им, поред домаћина, бити још Бразил и Кина.

М. Ристић

ОТАВА: Хала „ТД плејс“, гледалаца:, судије: Касадор (Бразил), Чарлс (Тринидад и Тобаго).

СРБИЈА: Околић, Катић 14, Ћировић 9, Пековић (л), Крсмановић 3, Петковић 19, Симић 13, Машуловић 6, Мајсторовић (л), Тодоровић 3, Вилимановић, Вучићевић 10, Мехић, Павловић.

КАНАДА: Сандерс, Перин 18, Маршал (л), Хоуг 10, Даф 2, Мар 7, Дероко 4, Еванс 24, Ван Беркел, Склејтер 2, Вајграс 5, Бен (л), Сворц 12, Волш 1.

Аргентина – Бразил 2:3

Бугарска – Француска 3:2

Јапан – Иран 0:3

Кина – Пољска 0:3

Португал – САД 1:3

Русија – Италија 3:0