Србија савладала Исланд, а у други круг нас погурали Швеђани

Рукометна репрезентација Србије савладала је Исланд са само три гола предности, али јој је пласман у наредну фазу Европског првенства у Хрватској ипак обезбедила репрезентација Шведске, која је у наредној утакмици савладала домаћине резултатом 35:31.
srbija island, Fonet

Србија - Исланд 29:26 (12:12)

(Од нашег специјалног извештача)

СПЛИТ: Спаладијум арена, гледалаца: 3.000, судије: Лопез  и Сабросо Рамирез (Шпанија), седмерци: Србија 3 (3), Исланд 4 (2),  искључења: Србија 6, Исланд 8 минута.

СРБИЈА: Цупара (14 одбрана, 1 седмерац), Шешум 5, Вујић 2, Дукић, Бељански, Ненадић 3 (2), Радивојевић 5, Марковић, Ђорђић 1, Н. Илић 4 (1),Црноглавац, Јовановић 3, Зеленовић 3, Марсенић 1, Обрадовић, Иванишевић.

ИСЛАНД: Густавсон (13 одбрана), Бјоргвинсон  4, Крист Јансон 4, Палмарсон 3, Карасон, Халгримсон, Атласон, Елисон, Сигурдсон 8, Гисласон, Гудмундсон 4, Магнусон, Т. Гунарсон 3 (2), Арнарсон, Д. Гунарсон, Смарасон.

Рукометна репрезентација Србије победила је у последњем мечу на Европском првенству у Хрватској селекцију Исланда 29:26, али умало да се испостави да је то била Пирова победа, пошто је изабраницима Јовице Цветковића било ботребно да славе са четири гола разлике, како би после мирно чекали расплет меча између Шведске и Хрватске. Успели су наши рукометаши да победе Исланд први пут, пошто им то до сада није полазило за руком. Највише су до сада успели да извуку нерешено на ЕП у Аустрији 2010. (29:29) и у квалификацијама за ЕП 2016.

Шведска победила Хрватску за пролаз Србије

Српски рукометаши, ипак, су прошли у другу фазу Европског првенства јер је репрезентација Шведске направила подвиг и савладала Хрватску 35:31 (17:12) у последњем мечу А групе у Сплиту.

Србији, након што није успела да победи Исланд (29:26) са четири разлике, било је потребно да Шведска избори бар реми, али су Скандинавци надиграли домаћина и током целог меча имали велику предност која је износила и осам голова предности.

Шведска у другу рунду преноси четири бода, Хрватска два, а Србија ће прве бодове у Загребу јурити против Француске, Норвешке и Белорусије.
Изабраници Јовице Цветковића већ у уторак играју против Норвешке у Загребу.

Од самог почетка сусрета био је уочљив опрезан приступ утакмици од стране Исланђана. Нису много јуришали, нису се кидали, свесни да ће Србија тек у другом полувремену јурнути свим силама. Ипак, имали су подршку у лошој поставци наше одбране, која је противнику дозвољавала несметан пролаз по левој страни напада Исланда. На руку нам је ишло то што је голман Владимир Цупара солидно  бранио, тако да смо до 20. минута првог полувремена имали предност од једног до два гола разлике. У нападу, у нашим редовима донекле су били запажени Зеленовић и Шешум, а осетно је било много веће ангажовање наших крилних играча.

Цветковић: Тужан сам; Марсенић: Постоји нада...

Селектор рукометне репрезентације Србије Јовица Цветковић каже да је тужан и да жали што његовој екипи фалио гол у победи над Исландом (29:23) и поручио да не верује да Шведска може да изненади Хрватску како би прошла у другу фазу Европског првенства.
Србији је недостајао гол за директан пласман у Загреб и сада зависи од Шведске која може да помогне ако избегне пораз од Хрватске.

"Победили смо, али смо тужни. Имали смо утакмицу у рукама, могли смо да обезбедимо пласман у следећу рунду Европског првенства. Не знам зашто се то догађа, али поновно су нас судије оштетиле и судиле, пробијање Обрадовића којег није било... Изгубили смо шансу за пролазак, али добили смо много за будућност овом победом над Исландом", рекао је Цветковић на конференцији за медије у Сплиту.

Пивотмен Мијајло Марсенић, за разлику од селектора, нада се подвигу Шведске.

"Највише жалим због лошег уласка у друго полувреме. Прво одиграмо одлично, Цупара феноменално брани и онда у првих 10 минута другог дела прими седам голова. Срећан сам због победе и морам да честитам момцима, а сада можемо само да се надамо да ће Швеђани нешто да ураде".
Његов саиграч Стефан Вујић тешко је поднео што је због повреде изостао у поразима од Хрватске (32:22) и Шведске (30:25).

"Верујте ми да никоме није било теже него мени. Толико сам се радовао првенству, био у сјајној форми и онда ми се деси тако банална повреда, али и то је саставни део спорта. Стварно ми је жао што је тако испало, али барем смо победили ову утакмицу. Момцима честитам на сјајној борби, сад чекамо утакмицу Хрватске и Шведске па шта буде", казао је Вујић.

У другом полувремену Исланђани су одржавали резултатско вођство, све до средине полувремена, када су наши момци заиграли много ангажованије, неутралишући своје грешке из првог полувремена у фази одбране. У нападу је шансу добио и млади Милан Јовановић, којег су ишли и финта и шут, па  је било много логичније да се управо њему понуди могућност реализације неколико секунди пре краја. Овако, нерезонски је шутирао Петар Ненадић, омогућивши врло лак посао за гомана гостију Густавсона, тако да смо остали на "само" плус три гола разлике.

Срећом, испоставило се да је и то било довољно за пролаз даље и да кофере ипак пакују репрезентативци Исланда, док је Србија изборила право да против Норвешке покаже да је можда ипак пребрзо отписана са Европског првенства већ након прве две утакмице.