ЕП за ватерполисте: Србија надиграла Холандију и пласирала се директно у четвртфинале

Далеко теже него што се очекивало и што коначни резултат показује су ватерполисти Србије дошли до тријумфа над Холандијом у последњем мечу групне фазе Европског првенства у Будимпешти.
mandic, DEEP BLUE MEDIA

Бранилац титуле који је у овом дуелу важио за апсолутног фаворита у првом полувремену уопште није приказао игру која приличи актуелном прваку Старог континента и још једном се показало да у нашим редовима мора још доста ствари да се поправи како бисмо били на препознатљивом и очекиваном нивоу. Екипа селектора Дејана Савића је ипак овом, муком стеченом победом, са сва три тријумфа заузела прво место у групи Б и директно се пласирала у четвртфинале.

Данас ће се сазнати да ли ће нам ривал у првом елиминационом мечу бити Немачка или Шпанија. За сада, „делфини“ имају три слободна дана која ће сигурно искористити да анализирају своју игру, грешке и ствари које треба под хитно поправити.

Изненађујуће лоше су наши ватерполисти одиграли против Холандије, која заиста није ни приближно њиховог квалитета. Готово несхватљива ситуација после првих осам минута била је та што „делфини“ нису постигли гол. С друге стране Холанђани су повели 1:0 већ на почекту. Српски репрезентативци имали су шест шутева у оквир гола и ниједан погодак, док је њихову мрежу добро чувао Бранислав Митровић. Бекови као да су сви заспали, а покушаји да се преко центра Пијетловића упише погодак  редом су пропадали. Таман када су се понадали да су изједначили на 1:1 после шута Стефана Митровића, први пут је у утакмици наше репрезентације коришћен ВАР систем и судија је после одгледаног снимка одлучио да лопта ипак није прешла замишљену линију. Покушао је Дејан Савић да раздрма екипу на тајм–ауту, али се није видео бољитак.

Холандија је на почетку друге четвртине стигла до 2:0, а Србија је коначно после скоро 12 минута игре постигла гол. Душан Мандић је искористио играча више, а исто је учинио и пред крај ове деонице када је режирао изједначење – 2:2. Наговестили су „делфини“ бољу игру поготово пошто је Филиповић тек из петог покушаја постигао гол за прво вођство на мечу – 3:2. Чинило се да су наши коначно похватали конце и после полувремена очекивало се да се настави у истом ритму. Нису, међутим, ствари функционисале баш како треба. Мала неопрезност коштала нас је примљеног гола, а потом су Холанђани искористили и петерац за преокрет (4:3). Полако је Србија почела да поправља одбрану и да личи на ону екипу каква је требало да буде од самог почетка. Серијом 5–0 наши ватерполисти поставили су све на своје место. Алексић је био успешан испред мреже противника, а потом је први гол на шампионату постигао коначно и Душко Пијетловић. На то се надовезао Прлаиновић са два поготка, као и Дедовић па је Србија у последњу четвртину ушла са предношћу од 8:4. Коначно је почела да личи на европског првака наша екипа, на шта указује и резултат у четвртој деоници, коју је добила 3:0. Четвртфинале ће српски ватерполисти играти у среду.

К. Бугарски

СрбијаХоландија 11:4 (0:1, 3:1, 5:2, 3:0)

БУДИМПЕШТА: Дунав арена, гледалаца:1.000, судије: Хаенчел (Немачка), Туркан (Турска). Петерци: Србија 1 (1), Холандија 1 (1).

СРБИЈА: Г. Пијетловић, Мандић 3, Дедовић 1, Ранђеловић, Ћук, Д. Пијетловић 1, Вицо, Алексић 1, Јакшић, Филиповић 2, Прлаиновић 2, С. Митровић 1, Б. Митровић (4 одбране).

ХОЛАНДИЈА: Вагенар, Венхуис, Винкелхорст 1, Ван ден Бург, Ван Ијперен, Линдхоут 2, Готемакер, Ниспелинг, Мулер, Јансен 1, Копман, Лукас, Хуијсманс.

Хрватска и Црна Гора убедљивим победама завршиле прву фазу

Ватерполо репрезентација Хрватске победила је Словечку са 16:4 у последњем мечу групне фазе Европског првенства у Будимпешти.

"Баракуде" максималним резултатом завршавају прву фазу и директно пролазе у четвртфинале шампионата. Тамо ће играти против Грчке или Русије.

До победе предводио их је Бушље са пет голова, по три су постигли Лончар и Милош, док је два имао Јоковић.

Код Словака чак четворица ватерполиста су постигла по један гол – Затович, браћа Ткач и Биелик.

Победу су остварили и ватерполисти Црне Горе који су са 10:3 победили Немачку.

Најбољи код "ајкула" били су Радовић, Ивовић, Спаић и Драшковић са по два гола.

Црна Гора ће у осмини финала играти против Турске, док их у потенцијалном четвртфиналу чека Италија.