Аваз: Паника у редовима СДА због сумњивих трансакција

САРАЈЕВО: Раскол унутар СДА БиХ, чији је лидер Бакир Изетбеговић, унео је панику међу поједине чланове странке, јер страхују да би обрачун фракција, који је ескалирао протеклих дана, могао на површину избацити дуго скриване тајне.
1
Фото: Youtube Printscreen

Реч је пре свега о посебно сумњивим пословима и трансакцијама често и с особама с међународних црних листам, пише сарајевски Дневни аваз и истиче да таква једна већ полако излази на површину, и то тамо где је сукоб за сада најжешћи, у Тузли.

Једна од највећих афера која би коначно могла изаћи на видело јесте сарадња с ''''International Islamic Relief Organizationom'''' (IIRO), који је већи део свог постојања провео на црним листама многих држава, често и због повезаности с тероризмом, тачније Ал-Каидом, наводи Аваз.

Портал пише да су везе између СДА и ове организације почеле да се успостављају одмах након рата, а у БиХ је деловала и под називом ''''Игаса'''', и то као хуманитарна организација.

На челу организације у БиХ тада је био Палестинац Ахмед Шехада.

Међутим, пре петнаестак година за Шехаду почињу проблеми у БиХ. 

Под притиском страних служби, пре свега САД, власти у БиХ покрећу ревизију доделе држављанства сумњивим особама.

Шехада је био међу првима. Финансијска полиција утврдила је да је он преко низа предузећа и удружења вршио сумњиве трансакције новца на рачуне радикалних исламских организација које су деловале у БиХ, али и Бечу.

Аваз наводи да су бројне везе Шехаде и СДА.

Између осталог, тренутне просторије у којима је смештен КО СДА Тузла припадале су организацији ''''Игаса'''', а Шехада их је 1998, након што је угасио ову организацију, поклонио управо СДА?!

Осим тога, пише портал, постоји велика сумња да су поједини чланови СДА са Шехадом учествовали у разним нелегалним трансакцијама новца. О свему томе највише зна врх странке, али и старији чланови СДА из Тузле, који најављују да би сада, због унутарстраначких турбуленција, посебно искључивања из странке, коначно могли проговорити.

Сумњив је и начин на који је Шехада добио држављанство БиХ. 

Он је, тврди Аваз, према провереним информацијама, у БиХ стигао током рата, и то у јединицу ''''Ел-Муџахид''''.

Приликом каснијих провера установљено је да је држављанство добио на нелегалан начин, вероватно уз тадашњу помоћ власти коју је водила СДА. Убрзо је и протеран из БиХ.

Шехада је за стране полицијске службе постао занимљив 2002. године. 

Тада је у бомбардовање положаја Хамса у Гази убијен Салах Шехада, који је наводно рођени брат Ахмеда.

Управо у том периоду крећу и истраге о Ахмеду Шехади како би се установиле одређене везе с терористичким организацијама, закључује лист.

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести