Бајден: Пресуда Младићу историјска

ВАШИНГТОН: Амерички председник Џо Бајден оценио је данашњу пресуду Ратку Младићу као "историјску", наводећи да она појачава одлучност САД се спрече будућа зверства широм света.
Amerčki predsednik Džo Bajden Foto: AP Photo/Susan Walsh
Фото: Амерчки председник Џо Бајден Фото: AP Photo/Susan Walsh

Бајден је у саопштењу додао да потврђена пресуда којоом је Младићу изречена казна доживотног затвора показујуе да ће они који су починило ужасне злочине одговарати.

Он је навео да се трагедија смрти жртава не може исзбрисати, али је додао да се нада да :данашња пресуда пружа неку утеху свима ожалошћенима", преноси АП.

"Моје мисли су са прежзивелим члановима породица бројиних жртава Младићевих зверстава", навео је Бајден.

Подсетио је да су САД уложиле велике напоре "како би се злочинци извели пред суд правде" и изразио наду да ће лидери у региону поштовати пресуду и "појачати њен значај".

Влада Хрватске поздравила пресуду Младићу, али...

Влада премијера Андреја Пленковића поздравила је данас правоснажну пресуду којом је Ратку Младићу потврђена најстрожа казна доживотног затвора, али је незадовољна што у овом правоснажно окончаном поступку није утврђено учешће и највиших званичника Сбије.

Из хрватске владе је саопштено да је, како наводе, "овом пресудом Младић коначно и правоснажно осуђен за неке од најтежих и најокрутнијих злочина почињених на тлу Босне и Херцеговине, између осталога да је као учесник неколико удружених злочиначких подухвата починио геноцид, најокрутније злочине против човечности и повреде правила и обичаја ратовања, с циљем да трајно искорени Бошњаке и Хрвате с појединих подручја Босне и Херцеговине".

Влада је, наводи се, изразила "незадовољство што у овом правоснажно окончаном поступку није утврђено учешће и највиших званичника Републике Србије у тзв. свеобухватном удруженом злочиначком подухвату који је резултирао почињењем најтежих кршења међународног хуманитарног права".

Влада је изазила жаљење и незадовољство због тога што "Ратко Младић није оптужен и осуђен за бројна злодела почињена током агресије на Републику Хрватску, где је започео свој крвави поход наставивши га у Босни и Херцеговини".

"Надамо се да ће ова пресуда донети барем деломичан мир и сатисфакцију жртвама злодела Ратка Младића и члановима њихових породица", наводи се у саоштењу.

Званичници из сарајева поздравили пресуду Младићу

Политичари из Сарајева поздравили су данас изрицање другостепене пресуде Хашког трибунала Ратку Младићу и потврђивање казне доживотног затвора.

Хрватски члан Председништва БиХ Жељко Комшић оценио је да данашња пресуда Ратку Младићу "говори да је постојала намера за чињење низа најстрашнијих злочинацких дела у БиХ, темељених на етницким разликама".

Он тврди да је јасно утврђено да је из те намере политичког и војног вођства Републике Српске произашло планирање, организовање и спроводење низа најтежих кривицних дела.

Према његовим речима, тадашње политичко и војно руководство РС имало је за циљ стварање етнички очишћене БиХ, у којој би они створили другацији амбијент за реализацију њихових политичких циљева, с којима се, како тврди, суочавамо и данас.

Комшић је изнео тврдњу и да садашње политичко руководство Републике Српске кроз негирање пресуда међународних судова, наставља "исту матрицу рада, али у данашњим мирнодопским условима".

"То јасно говори да Република Српска неће никада бити самостална нити независна држава, јер је тешко поверовати да це било ко било када признати нешто што је настало на удруженом злоцинацком подухвату, који је у реализацији својих циљева поцинио и злочин геноцида", сматра Комшић.

За министарку спољних послова БиХ Бисеру Турковић пресуда Младићу има "немерљив значај" за будућност БиХ и цео регион, јер се, како каже, "само на истини и правди" могу градити трајни мир и стабилност.

"Младић је један од главних извршитеља геноцида и добио је заслужену казну", сматра Турковић додајући да је први пут геноцид над Бошњацима "истражен, утврђен и правоснажно пресуђен на међународном трибуналу".

Она очекује да власти Србије и политичари из РС-а који негирају геноцид "прихвате истину, одбаце злочиначку идеологију, симболе и политику те се окрену европској будућности", и сматра да је "суочавање с истином и индивидуализација кривице у њиховом интересу".

Каже и да је "негирање геноцида и слављење осуђених ратних злочина", главна препрека трајном миру и блокира напредак ка ЕУ.

Она сматра и да законски треба забранити јавно негирање геноцида и слављење ратних злочина и злочинаца, а да нови високи представник треба да "постави стандард на основу којег се могу градити помирење и боља будућност".

Лидер СДА Бакир Изетбеговић рекао је да поздравља пресуду.

Механизма за међународне кривичне судове, упркос томе што у пресуди злочини у шест општина иако су, како тврди, имали све елементе геноцида, нису означени као такви, преноси портал Киликс.

Он сматра да Тужилаштво БиХ треба да прекине покушаје "вештацког изједнацавања одговорности" и да процесуира све оне за које постоји основана сумња да су правили злоцине у Сарајеву, Сребреници, Приједору, Фочи, Зворнику и десетинама других места у БиХ.

Изетбеговић је оценио и да би пресуда требало да помогне српском народу да, како каже, "скине терет који му намећу они који у њихово име одликују ратне злочинце, славе их и негирају њихове злочине”.

"Прихватање истине је једини прави пут за успешнију будућност свих нас на овим просторима", сматра Изетбеговић.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести