Додик: БиХ земља у којој се за мишљење добија тужба 

БАЊАЛУКА: Председавајући Председништва БиХ, Милорад Додик изјавио је данас да је БиХ земља у којој неко не сме да има мишљење, јер ако га има одмах добија тужбе, те да се и међународна заједница уплела у унутрашње проблеме на навијачки начин, означавајући поново као проблематичну Републику Српску, иако је она, за разлику од Федерације БиХ и централних институција, формирала власт и све функционишу.
dodik, tanjug
Фото: Tanjug/ D.Goll, arhiva

"Измислили су причу о паравојсци у Српској, па су направили галаму у вези са наоружавањем полиције, иако је сарајевска кантонална полиција у исто време купила више оружја, а сада галаме због формирања резервног сатава полиције који има циљ да појача безбедност и смањи трошкове. Некоректно је такво уплитање међународног фактора и сваљивање кривице на Српску", рекао је Додик новинарима у Бањалуци. 

Коментаришући тужбу коју је против њега поднио хрватски члан Председништва БиХ Жељко Комшић, због најаве да ће на следећем обележавању 12. маја - Дана Војске Републике Српске део припадника Трећег пешадијског Рерпублика Српска пука Оружаних снага БиХ бити обучен у униформе Војске Српске, Додик је истакао да ће прво Комшићу рећи шта има, па онда новинарима.

"Требало би можда да додам још нешто да ојачам ту његову тужбу", истакао је Додик, пренела је Срна.

Подсетио је да годинама инсистира на демилитаризацији БиХ и да би то било најбоље решење.

"То показују и време и глобални односи. За нас би било најбоље да не будемо део глобалних сукоба који се дешавају на релацији Запад - Исток. Сврставање на једну страну представља губитак шансе или прихватање да се конфронтирате са другом страном. Војна неутралност је због тога најбоља", нагласио је Додик.

Према његовим речима, велика грешка је било укидање Војске Републике Српске, као и одлука предтходног сазива Председништва БиХ да Оружане снаге БиХ чини више од 9.600 припадника.

"Српска и хрватска страна нису заинтересоване за учешће у војним снагама, остаје празан простор и сада постоји притисак да то буде попуњено Бошњацима, што представља нови проблем јер то није бошњачка војска већ би то требало да буду заједничке Оружане снаге. Због тога ћемо у будућности имати трвења", каже Додик.

Поновио је да је право Српске на основу Дејтонског споразума да има војску и да у том међународном документу нема Оружаних снага БиХ. 

"Изгубили смо значајан елемент нашег идентитета, а оно што је преостало јесте да обележимо Дан Војске Српске. Она је део легитимне структуре која је постојала, била је део међународног и безбедносног аранжмана на овом простору, егзистирала је неколико година као самостална, а онда је под притиском међународног фактора донесен закон који је укинуо и формиране су Оружане снаге БиХ. То је са становишта Српске била грешка и ако је то за кривични прогон нека слободно изволе", рекао је Додик.

Он је истакао да није рекао да треба укинути Оружане снаге БиХ јер су оне плод одлуке коју је донела Народна скупштина Републике Српске.

"То што тадашња власт и ми из опозиције нисмо имали довољно визије или способности да одбијемо тако нешто је друга прича, али имам право да кажем да је то била грешка. Тада сам као опозиционар тражио да буде укинута комплетна војна структура, они на то нису пристали и укинута је Војска Српске и формиране Оружане снаге БиХ", нагласио је Додик.

Говорећи о прослави Дана Војске Републике Српске, Додик је истакао да је то и дан сећања на жртве и важне битке, који потпуно припада евоцирању успомена на Војску Српске.

"И у закону пише да Трећи пешадијски Република Српска пук баштини традицију Војске Српске. Шта би била традиција него све ово о чему говорим", упитао је Додик.

Коментаришући могућност да високи представник у БиХ Валентин Инцко употреби бонска овлашћења, Додик је рекао да може да их "окачи мачку о реп".

"Савет безбедности УН никада није донео одлуку о кориштењу бонских овлашћења. Бонска овлашћења може да употреби само на бази консензуса Савета за имплементацију мира (ПИК), иако ни то није правно јер Дејтонски споразум не подразумева ПИК. То је систем амбасадорократије. Прошло је време смена и крајње је време да високи представник оде", поручио је Додик.

Према његовим речима, у БиХ треба да буде формиран Савет министара и да се покуша учинити све што је потребно да би добила мишљење Европске уније и покушала доћи до кандидатског статуса.

"То би нам омогућило да аплицирамо на изворе финансирања пројеката у много вишем обиму и повољнија средства. На основу демократских стандарда Европе кандидатски статус не може добити земља под протекторатом и која има високог представника. Венецијска комисија је 2005. године закључила да је неспојив европски пут БиХ са постојањем високог представника. Инцко овде само смета", закључио је Додик.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести