Европљани окрећу леђа кешу у страху од короне

ФРАНКФУРТ: Потрошачи у еврозони више плаћају картицама него готовином од почетка пандемије коронавируса и намеравају да наставе с том праксом, показује данас објављено истраживање Европске централне банке (ЕЦБ).
evri, pixabay
Фото: pixabay.com
Пандемија је убрзала постојећи, мада постепени, тренд напуштање готовине, при чему све популарнији постају нови начини бесконтактног плаћања картицама, телефонима, па и сатовима.
 
Око 40 посто испитаника, од 17.779 учесника у анкети ЕЦБ-а спроведеној у јулу, изјавило је да од почетка пандемије мање користе готовину, а 87 посто њих намерава да задржи ту навику и када се пандемија заврши.
 
Као најчешћи разлог за то наводе олакшано електронско плаћање у малопродаји и страх од заразе у додиру са физичким новчаницама.
 
Од могуће заразе вирусом Ковид путем новчаница највише страхују испитаници из Шпаније и Португалије, док тај ризик најмање брине Естонце, Аустријанце и Словенце.
 
ЕЦБ је истовремено објавила и резултате истраживања о платним навикама пунолетних грађана еврозоне у 2019, који показују се они све више окрећу употреби картица за плаћања у малопродаји, иако је готовина и даље била најчешће коришћено средство плаћања на крају прошле године.
 
Према овој студији, пунолетни грађани у еврозони користили су лани готовину за 73 посто плаћања у трговинама на мало, при чему је удео кеша у укупној вредности извршених плаћања износио 48 процената. У претходној студији ЕЦБ, спроведеној 2016. године, готовина је коришћена за 79 одсто тих плаћања (54% у вредносном смислу).
 
Употреба картица за плаћања у малопродаји порасла је током три године за пет процентних поена , са 19 на 24 посто.
 
Готово четири од десет трансакција картицама (38%) у малопродаји обављено је 2019. бесконтактном технологијом, при чему постоје знатне разлике међу земљама еврозоне, што је можда последица резултат неуједначене динамике увођења бесконтактних картица и терминала.
 
Онлајн куповине су потрошачи у еврозони углавном плаћали картицама (49 одсто трансакција), а једна од четири трансакције на мрежи извршена је коришћењем сервиса (решења) за е-плаћања. Четири од десет рачуна плаћано је дебитним, два од дест кредитним картицама.
 
Удео бесконтактних у укупним картичним плаћањима био је највећи у Словачкој (77 одсто свих бесконтактних картичних плаћања), а следи Грчка (73 одсто).
 
С друге стране најмањи удео бесконтактних у укупним картичним плаћањима био је у Белгији (16 одсто).
EUR/RSD 117.1643
Најновије вести