Кенију ове године очекује друга велика најезда скакаваца

АТЛАНТА: Кенију чека још једна огромна најезда скакаваца, који ће у ту земљу доћи преко Етиопије, пренео је данас Weather channel.
Najezda skakavaca Foto. Youtube/printscreen
Фото: Youtube Printscreen

Прва најезда скакаваца у Кенији ове године догодила се пре два месеца. Том приликом се ова земља суочила са ројем од неколико стотина милиона скакаваца.

Ова најезда била је највећа у региону источне Африке у последњих 30 година, а у Кенији у последњих 70 година.

Рој је могао да пређе сто миља, односно око 160 километара на дан, у зависности од ветра, а скакавци да у току једног дана поједу онолико хране колико су тешки.

Прогнозира се да ће друга најезда, која се очекује у току ове године, бити још већа и опаснија.

Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација истиче да се скакавци размножавају фактором 20 по генерацији, што значи да ће у другој најезди у Кенији бити трилион скакаваца за које се процењује да ће бити 400 пута снажнији од оних из прве.

Владе афричких земаља и УН су упозориле да би ова најезда могла да изазове велику несташицу хране у региону.

Ситуација је веома забрињавајућа како се повећава број скакаваца у северној и централној Кенији, Етиопији и Сомалији.

У Кенији тренутно има 18 ројева скакаваца и регионални покрети су затражили финансијску помоћ за борбу против њих, али се у доба пандемије корона вирусом ово не сматра приоритетом.

Из УН Огранизације за храну и пољопривреду упозоравају да је јако тешко борити се против скакаваца, нарочито без адекватне опреме.

Они истичу да борба против роја у једној области не значи превише ако постоје други ројеви у другим блиским областима, као и да је јако тешко борити се против више ројева на више места истовремено.

Десетине хиљада литара пестицида потребних за борбу са скакавцима не може да дође до региона, јер је ланац снадбевања прекинут затварањем граница због пандемије, нити заштитна опрема која се користи приликом прскања инсеката пестицидима.

Чак и у случају да ова средства буду допремљена у регион, постоји могућност да ће бити исувише касно.

Огранизација за храну и пољопривреду УН истиче да су скакаваци исувише велики за прскање из ваздуха, као и да на тај начин скакавци на земљи успевају да преживе.

Из ове организације упозоравају да ће за шест месеци бити прекасно за заустављање најезде скакаваца, када би милиони људи били угрожени изгладњивањем.

Са дестинама милиона оних који већ зависе од помоћи у виду хране, ово би могло да се претвори у велику хуманитарну кризу.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести